Zbliża się 21. edycja Podlaskich Warsztatów Psychiatrycznych. W dniach 9–11 stycznia 2025 roku praktycy i naukowcy z całej Polski zjadą się do Białowieży, by dzielić się doświadczeniami i wspólnie omówić kierunki rozwoju współczesnej psychiatrii.
W trakcie trzydniowego spotkania uczestnicy warsztatów dyskutować będą o dylematach współczesnej psychiatrii, jej przyszłości – szczególnie w kontekście intensywnych przemian społecznych. Poruszone zostaną m.in. zagadnienia reformy psychiatrii w Polsce, kwestie dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego, terapii psychodelikami czy też wpływu sztucznej inteligencji na leczenie depresji lekoopornej.
Komitet naukowy konferencji tworzą wybitni eksperci polskiej psychiatrii, którzy od dwóch dekad konsekwentnie promują ideę wszechstronnego kształcenia specjalistów w dziedzinie psychiatrii: prof. Agata Szulc z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Andrzej Czernikiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, oraz dr hab. Beata Galińska-Skok i prof. Napoleon Waszkiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
21. Podlaskie Warsztaty Psychiatryczne – szukamy nowych rozwiązań w rozwijającym się świecie
Psychiatria stoi obecnie przed szeregiem wyzwań, dlatego szczególnie ważne jest, abyśmy nie tylko rozmawiali o zmianach, lecz także wspólnie je wypracowywali i rekomendowali dalej. W programie tegorocznych warsztatów szczególnie ważna będzie moim zdaniem dyskusja o przemianach opieki psychiatrycznej w Polsce. Obecna reforma dotyczy zmiany systemu prawnego, który ułatwiłby pacjentom dostęp do opieki psychiatrycznej, a pracownikom – psychiatrom, psychologom, psychoterapeutom – zapewniłby ciągłość pracy. Wszyscy liczymy na to, że będą to zmiany na lepsze – podkreśla dr hab. Beata Galińska-Skok, jedna z organizatorek wydarzenia.
Program wydarzenia
Pierwszy dzień 21. Podlaskich Warsztatów Psychiatrycznych (9 stycznia) skupi się wokół wykładów m.in. o strategiach terapeutycznych wobec objawów negatywnych schizofrenii, profilaktyce zdrowia psychicznego i możliwościach leczenia psychodelikami. Tego dnia zostaną także omówione zmiany w Ustawie o Ochronie Zdrowia Psychicznego oraz reforma psychiatrii w Polsce, konfrontując je z unijnymi priorytetami. Dzień zwieńczy dyskusja, czy obserwowane zmiany w psychiatrii można uznać za sukces czy porażkę.
Drugiego dnia wydarzenia uczestnicy wezmą udział w warsztatach, podczas których omówione zostaną m.in. zaburzenia psychiczne w chorobie Parkinsona, premenstrualne zaburzenia nastroju czy leczenie depresji lekoopornej z wykorzystaniem psychodelików. Odbędą się wykłady poruszające m.in. zagadnienia neurobiologii ornitologii terapeutycznej, kryzysu opioidowego i perspektyw terapii ASD. Uczestnicy będą mogli również poznać najnowsze informacje nt. sztucznej inteligencji w opiece psychiatrycznej, czy na temat psychoterapii grupowej jako leku na epidemię samotności. Inne poruszane podczas warsztatów problemy to: dlaczego dzieci i młodzież czują się samotne we współczesnym świecie oraz ABC transpłciowości.
Ostatniego dnia (11 stycznia) uczestnicy skorzystają z lasoterapii w zimowej Puszczy Białowieskiej. Spacer z dr Katarzyną Simonienko przybliży ekopsychiatrię i ukaże, jak kontakt z naturą wspiera zdrowie psychiczne.
Patronat naukowy nad wydarzeniem objął Oddział Podlaski Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Klinika Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Klinika Psychiatrii WNoZ Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.