To jedna z najlepszych scen lalkowych w kraju i w Europie. Dzięki znakomitemu repertuarowi od lat bawi, wzrusza i skłania do refleksji widzów w każdym wieku. Jubileusz 70-lecia Białostocki Teatr Lalek świętował w niedzielę, 18 czerwca. W uroczystości uczestniczył m.in. marszałek Artur Kosicki, który siedemnastu artystom teatru wręczył Honorowe Odznaki Województwa Podlaskiego.
„Urodzinowe” uroczystości rozpoczęto od odsłonięcia Alei Lalkarzy przed siedzibą teatru i otwarcia wystawy „U źródeł”, która przybliża historię teatru i osobę Piotra Sawickiego – rzeźbiarza, malarza, fotografika, aktora i reżysera, a przede wszystkim założyciela teatru „Świerszcz”, czyli dzisiejszego Białostockiego Teatru Lalek.
Jacek Malinowski, wieloletni dyrektor instytucji, otwierając jubileusz gratulował wszystkim tym, którzy „zbudowali markę BTL”.
– Chciałbym, aby nadal nam się fantastycznie razem pracowało i tworzyło, żebyśmy byli usatysfakcjonowani z naszych dokonań artystycznych. Bo tak naprawdę teatr instytucjonalny to nie budynek, nie urządzenia, to nie sterty dokumentów, ale to są ludzie. A ten teatr zawsze przepełniony był osobowościami i mam nadzieję, że te osobowości będą tu nieustannie kwitły – mówił Jacek Malinowski.
List gratulacyjny z okazji jubileuszu 70-lecia wystosował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Jak podkreślał okres działalności teatru to „nieustanne budowanie wrażliwości estetycznej widzów oraz dbałość o różnorodność i wysoki poziom repertuaru”.
– Bogaty dorobek sceny budowało swoim talentem wiele pokoleń artystów i twórców, wpisując BTL w pejzaż kulturalny miasta oraz przyczyniając się do znacznych sukcesów tego teatru w Polsce i na świecie – czytamy m.in. w liście.
Wicepremier Gliński przypomniał też o twórcach białostockiej sceny lalkowej: Helenie Pacewicz, Piotrze Sawickim, Stanisławie Giaro i Halinie Kołpak. To ich pasja i zaangażowanie doprowadziła do przekształcenia amatorskiej grupy powstałej jeszcze przed II wojną światową w Teatr Marionetek, który w 1953 roku uzyskał status profesjonalnej sceny, obecnie jednej z najznakomitszych w Europie.
Gratulacje z okazji jubileuszu przekazał także Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki.
Tradycyjnie już obchody jubileuszowe są dobra okazją do uhonorowania pracowników instytucji. Tym razem również nie zabrakło odznaczeń i medali.
Kilkudziesięciu artystom i pracownikom teatru przyznano złote, srebrne i brązowe Medale za Długoletnią Służbę – to odznaczenie, które na wniosek wojewody podlaskiego przyznał Prezydent RP Andrzej Duda.
Ministerstwo Kultury uhonorowało artystów BTL-u srebrnymi i brązowymi Medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Złote odznaczenie Gloria Artis otrzymał znakomity scenograf teatru Wiesław Jurkowski.
Natomiast władze województwa podlaskiego za zasługi dla rozwoju kultury uhonorowały siedemnastu artystów białostockiej sceny lalkowej. To Łucja Grzeszczyk, Michał Jarmoszuk, Wiesław Bogdan Czołpiński, Artur Dwulit, Sylwia Janowicz-Dobrowolska, Jacek Malinowski, Jacek Dojlidko, Iwona Ewa Szczęsna, Krzysztof Bitdorf , Ryszard Doliński, Adam Zieleniecki, Ewa Żebrowska, Marta Dominika Guśniowska, Izabela Maria Wilczewska, Paweł Szymański, Agnieszka Sobolewska, Grażyna Janeta Kozłowska. Medale wręczył marszałek Artur Kosicki.
Niedzielne wydarzenie jubileuszowe zgromadziło w teatrze rzesze sympatyków Białostockiego Teatru Lalek. W uroczystości wzięli też udział m.in.: senator Mariusz Gromko, wojewoda Bohdan Paszkowski, władze Białegostoku, przedstawiciele instytucji kultury, dyrektorzy teatrów z kraju i tych z zagranicy.
BTL ma w swoim repertuarze sztuki dla widowni w każdym wieku: dla maluchów, przedszkolaków, dzieci starszych oraz znakomitą scenę dla dorosłych widzów. Jako jeden z niewielu teatrów lalkowych (i chyba teatrów w ogóle) ma w swoim repertuarze sztuki skierowane do nastolatków. Każda premiera, a jest ich kilka w sezonie artystycznym przyciąga rzesze widzów. Spektakle BTL-u pokazywane i doceniane są na światowych festiwalach teatralnych.
Źródło/Fot.: Województwo Podlaskie