Wypełniona do ostatniego miejsca sala Filharmonii, jednoczące społeczność akademicką przemówienie inauguracyjne, życzenia dalszego rozwoju od zaproszonych gości i niezwykły wykład Michała Rusinka – w piątek, 4 października 2024 roku, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zainaugurował 75. rok działalności uczelni.W ostatniej ewaluacji naukowej Uniwersytet Medyczny w Białymstoku otrzymał jedne z najwyższych ocen w kraju; nauki farmaceutyczne otrzymały kategorię A+, a nauki medyczne, a także nauki o zdrowiu otrzymały kategorię A. Uczelnia została laureatem jubileuszowego rankingu uczelni akademickich „Perspektywy 2024” uzyskując wyróżnienie Awans Roku.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku to 3 wydziały: Wydział Lekarski z Oddziałem Stomatologii i Odziałem Nauczania w Języku Angielskim, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej oraz Wydział Nauk o Zdrowiu. Studenci mają do wyboru aż 16 kierunków: od lekarskiego i lekarsko-dentystycznego, poprzez analitykę medyczną i kosmetologię po biostatystykę kliniczną, fizjoterapię, ratownictwo medyczne, zdrowie publiczne i epidemiologię. W tym roku akademickim 2024/2025 kształcić się tu będzie około 6300 studentów i doktorantów, w tym ponad 1700 osób na pierwszym roku studiów. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku to także dwa szpitale kliniczne: Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny. W UMB studiuje także prawie 500 studentów z zagranicy (m.in. Norwegii, Szwecji, USA, Kanady, Niemiec, Hiszpanii, ale też z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki), którzy uczą się medycyny w języku angielskim.
Społeczność akademicka i wspólne budowanie przyszłości
Podczas piątkowej uroczystości rektor prof. Marcin Moniuszko często podkreślał, że wielka społeczność akademicka złożona jest z obecnych i byłych studentów, doktorantów, obecnych i byłych nauczycieli akademickich, naukowców wszystkich szczebli, klinicystów, pracowników administracji, absolwentów. Uniwersytet zapoczątkował nową tradycję – obecności byłych rektorów w oficjalnym orszaku ceremonialnym, a podczas przemówienia inauguracyjnego prof. Moniuszko przypomniał prof. Tadeusza Kielanowskiego, który tworzył Akademię Medyczną, obecnie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Mówił o rektorze prof. Zbigniewie Puchalskim i rektorze prof. Janie Górskim, którzy zasiedli na scenie obok Rektora Moniuszki, a także o prof. Jacku Niklińskim i prof. Adamie Krętowskim. Mowa była oDoktorach Honoris Causa: prof. Idzie Kinalskiej i prof. Marianie Szamatowiczu. To na Waszych i Waszych Współpracowników barkach budujemy dziś przyszłość. Bez Was nie byłoby nas tutaj – dodawał nowy rektor UMB. Uniwersytet nie jest tylko troskliwym kustoszem swojej przepięknej tradycji, szczodrym gospodarzem najpiękniejszego zabytku miasta i regionu, czyli Pałacu Branickich, który jest otwarty dla społeczeństwa. Co ma w sobie ta Uczelnia? Kim są ludzie ją tworzący? To 6000 pracowników uczelni i naszych szpitali klinicznych. Ponad 6000 studentów, w tym 500 z zagranicy, 230 doktorantów.
Najważniejsi studenci, priorytetem – życie i zdrowie pacjentów
Rektor Marcin Moniuszko mówił, żewszystko, co robimy w UMB, robimy ze studentami i dla studentów, z doktorantami i dla doktorantów. I co szczególnie piękne, wszystko, co robimy, ze studentami i dla studentów, służy pacjentom. Bo po to są uczelnie medyczne i szpitale kliniczne.
Prof. Moniuszko wskazywał, że najważniejsi są dla Uczelni studenci, dlatego UMB rozpoczyna trzy duże inwestycje dydaktyczne: Centrum Dydaktyczno-Egzaminacyjnego (przy ul. Szpitalnej), Centrum Dydaktyki Nauk Podstawowych (przy ul. Mickiewicza) i Centrum Pielęgniarstwa wraz z Centrum Symulacji Medycznych (przy ul. Żurawiej).
UMB należy do najbardziej dynamicznych uczelni medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Świadectwem tego są setki publikacji w prestiżowych czasopismach naukowych, to niezwykle ambitne projekty badawcze wygrywające konkursy krajowe i zagraniczne, to wspaniała współpraca naukowa z wieloma czołowymi ośrodkami naukowymi świata.
Rektor podkreślał, że UMB chce odpowiadać na kryzysy: Nasz Uniwersytet stanowi istotny fragment swoistego archipelagu różnych ośrodków decyzyjnych, które odpowiadają za szereg aspektów naszego życia, szczególnie zdrowotnych. To pokazała choćby pandemia, kiedy bardzo dużą część odpowiedzialności za rzeczywistość wzięły nasze szpitale kliniczne i ludzie z nimi związani.
Rektor przypomniał, jak bardzo potrzebne są inwestycje, które umożliwią opiekę nad pacjentami w starszym wieku, szczególnie tymi, którzy obciążeni są wielochorobowością, w tym chorobami nowotworowymi.
Studia w UMB
Studia w Uniwersytecie Medycznym – to więcej niż studia. A medycyna – to więcej niż nauka. To poznawanie tajemnic życia i śmierci. Praca na UMB to nie jest zwykła praca. Wyjątkowość naszej, tej wykonywanej i przez studentów, doktorantów, dydaktyków, naukowców, klinicystów, pracowników administracji polega na tym, że jej efekty będą miały wcześniej czy później wpływ na zdrowie i życie ludzi – kończył Marcin Moniuszko przemówienie inauguracyjne.
Po wystąpieniu rektora głos zabrała m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Katarzyna Kacperczyk, która wskazywała na wiodącą rolę Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w kształtowaniu coraz lepszej jakości systemu ochrony zdrowia w Polsce:
UMB ma ogromny potencjał, aby wyznaczać nowe kierunki postępu i innowacji. To tutaj rodzą się rozwiązania, które zmieniają oblicze współczesnej medycyny. UMB kształci nie tylko wybitnych lekarzy i farmaceutów, ale również wspaniałych absolwentów, którzy łączą osiągnięcia naukowe z pracą na rzecz ludzi.
75. inauguracja roku akademickiego w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku
Głos zabrała również podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Maria Mrówczyńska. Były słowa wsparcia i powodzenia w nowym roku akademickim od wojewody podlaskiego Jacka Brzozowskiego, wicemarszałek województwa podlaskiego Wiesław Burnos, prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. Wielu sukcesów dydaktycznych i naukowych życzyli w przesłanych i odczytanych listach m.in.: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, Wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, posłanka Alicja Łebkowska-Gołaś, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefan Krajewski, przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Bogumiła Kaniewska.
Prof. Michał Rusinek z wykładem inauguracyjnym
Gościem specjalnym uroczystości był dr hab. Michał Rusinek, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, sekretarz Wisławy Szymborskiej oraz prezes fundacji imienia noblistki.
Wybitny językoznawca wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Pypcie na języku codziennej komunikacji”. W swoim wyjątkowym stylu przywołał liczne przykłady językowych lapsusów oraz potknięć, zwracając uwagę na błędy w komunikacji. Bez względu na to, czym się zajmujemy, jaką naukę uprawiamy, robimy to za pomocą słów i o tym warto pamiętać – dodał profesor.
Nowe władze UMB
W kadencji 2024-2028 Uniwersytet będzie kierowany przez nowego rektora, prof. dr. hab. Marcina Moniuszkę wraz z wybitnym gronem prorektorów: prof. Iriną Kowalską, prorektor ds. nauki i ewaluacji, prof. Katarzyną Sochą – prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem gospodarczym, prof. Adrianem Chabowskim – prorektorem ds. kształcenia, prof. Januszem Dzięciołem – prorektorem ds. szpitali klinicznych i kształcenia podyplomowego, prof. Karolem Kamińskim – prorektorem ds. medycyny prewencyjnej i otwartej nauki oraz prof. Adamem Krętowskim – prorektorem ds. medycyny cyfrowej i badań klinicznych.
Źródło: UMB