Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny „Inki” zapraszają na obchody 77. rocznicy śmierci i 95. rocznicy urodzin Danuty Siedzikówny „Inki”.
- Gruszki gm. Narewka, godz. 10:30 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Danuty Siedzikówny „Inki”.
- Narewka, kościół p.w. św. Jana Chrzciciela w Narewce, godz. 11:00 – msza święta w intencji Danuty Siedzikówny „Inki”. Złożenie kwiatów pod pomnikiem Danuty Siedzikówny „Inki”.
03.09.2023 r.:
- Podlaski Instytut Kultury, ul. św. Rocha 14, Białystok, godz. 18:00 – koncert „Perły”.
Koncert „Perły” powstał specjalnie dla uhonorowania 75. rocznicy śmierci „Inki”. Jest hołdem dla tych wszystkich kobiet, które w czasie II wojny światowej i w powojennym okresie, potrafiły opowiedzieć się za wolnością ojczyzny. Koncepcja koncertu opiera się na zestawieniu ze sobą postaci dwóch młodych kobiet, dziewcząt, które były w zasadzie rówieśniczkami. Poetka Teresa Bogusławska urodziła się w 1928 roku, była więc rok młodsza od „Inki”. Życiorysy obydwu dziewcząt były emanacją tego samego patriotycznego polskiego ducha, który Inkę zaprowadził do 5 Wileńskiej Brygady AK, a Teresę Bogusławską do konspiracyjnych Szarych Szeregów. Bogusławską aresztowało Gestapo, Siedzikówne – komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa. Niezwykła dojrzałość, odwaga i poczucie misji to cechy wspólne całego pokolenia polskich dziewcząt tamtego czasu. Takich pereł mieliśmy więcej, można by z nich splatać całe naszyjniki. W osobach tych dwóch dziewcząt chcielibyśmy oddać hołd temu pokoleniu, odkurzyć pamięć o tych PERŁACH, żeby zabłysły jak drogocenny naszyjnik. Koncepcja całości zakłada, żeby aparat wykonawczy składał się w przeważającej części z dziewcząt i młodych kobiet. Warstwę muzyczną koncertu, za którą odpowiada Marcin Pospieszalski, stanowią piosenki Żołnierzy Wyklętych, oraz piosenki, które mogły śpiewać nasze bohaterki jeszcze przed wojną, choćby w harcerstwie. W warstwie słownej sięgamy do polskiej poezji tworzonej przez kobiety, na czele z antykomunistką Beatą Obetyńską. Scenariusz i widowisko wyreżyserował Dariusz Kowalski, który był pomysłodawcą, scenarzystą i reżyserem koncertu „Biblia Polska”, który odbył się 12.12.2020 r. w Teatrze Wielkim w Łodzi. Do tej pory koncert „Perły” został pokazany 28.08.2021r. w Gruszkach (gmina Narewka) oraz 30.09.2022r. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Wstęp wolny.
Źródło: IPN Białystok