Uczelnie tworzące Politechniczną Sieć VIA CARPATIA chcą wspierać utalentowanych uczniów, włączając ich w rozwój polskiej nauki i województw Polski Wschodniej. W ramach Sieci wystartował konkurs „NAUKOLATEK” – Nastoletni Naukowiec. Młodzi naukowcy mogą otrzymać dofinansowanie na realizację swojego pomysłu badawczego. Organizatorem konkursu w województwie podlaskim jest Politechnika Białostocka.
W ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA wystartował konkurs „NAUKOLATEK” – Nastoletni Naukowiec”, który jest skierowany do zdolnychuczniów ze szkół ponadpodstawowych z regionu. Celem uczelni partnerskich należących do Sieci (Politechnika Białostocka, Politechnika Lubelska, Politechnika Rzeszowska) jest ukierunkowanie utalentowanej młodzieży na karierę naukową i przekonanie jej, że może mieć wpływ
na tworzenie rozwiązań, które zmieniają życie nas wszystkich. Do współpracy przy konkursie zaproszono również Szkoły z województwa podlaskiego.
Formuła konkursu
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy przejawiają inżynierskie zdolności i pasję naukową. Ich pomysły techniczne warto przekuć w mini projekty badawcze, które dzięki dofinansowaniu mogą zostać zrealizowane. Wsparciem w pracy młodych naukowców może być opiekun, nauczyciel ze szkoły.
Co należy zrobić, by otrzymać dofinansowanie na realizację projektu badawczego?
- Zebrać trzyosobowy zespół
- Zgłosić swój projekt badawczy
- Wykorzystać do opracowania swojego projektu wiedzę z dziedzin takich jak:
- architektura i urbanistyka,
- automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne,
- inżynieria biomedyczna,
- inżynieria lądowa, geodezja i transport,
- inżynieria mechaniczna,
- informatyka techniczna i telekomunikacja,
- inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka,
- nauki leśne,
- nauki o zarządzaniu i jakości,
- sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki.
Dofinansowanie
Zachęcamy Uczniów oraz Szkoły do udziału w konkursie! 20 zespołów projektowych wraz z opiekunami ma szansę otrzymać finanse na realizację swojego pomysłu!
- do 10.000 zł dofinansowania otrzyma zespół projektowy
- do 2.500 zł otrzyma opiekun/nauczyciel w formie jednorazowego dodatku
Przebieg konkursu
Konkurs przebiega w dwóch etapach: regionalnym oraz międzywojewódzkim.
W etapie regionalnym zostanie wybranych 20 projektów badawczych z woj. podlaskiego, które otrzymają dofinansowanie na realizację swojej koncepcji! Pod okiem opiekuna/nauczyciela ze szkoły oraz przy wsparciu opiekuna z Politechniki Białostockiej zespoły uczniowskie zamienią swoje pomysły w konkretne projekty.
Spośród 20 projektów z Podlasia zostanie wybranych 5 najlepszych, które przejdą do etapu – międzywojewódzkiego (województwa: podlaskie, lubelskie, podkarpackie). Zespoły zaprezentują swoje prace badawcze w wielkim finale, gdzie 6 zespołów projektowych z trzech wymienionych województw otrzyma atrakcyjne nagrody rzeczowe!
Zgłoszenia
Przedłużyliśmy termin nadsyłania zgłoszeń do 28.02.2023 r. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest wypełnienie wniosku, dostępnego na stronie Organizatora. Wniosek wraz z wymaganymi dokumentami (oświadczenie oraz zgody) należy przesłać do 28.02.2023 r. na adres mailowy: naukolatek@pb.edu.pl
Wersję drukowaną wypełnionego wniosku oraz dokumentów należy wysłać do 28.02.2023 r. na adres: Politechnika Białostocka, ul. Wiejska 45A, 15-351 Białystok, z dopiskiem Konkurs „NAUKOLATEK”.
Organizatorem konkursu w województwie podlaskim jest Politechnika Białostocka.
Regulamin oraz niezbędne dokumenty dostępne są na stronie Organizatora: https://pb.edu.pl/via-carpatia/2023/02/10/konkurs-naukolatek/
Konkurs „NAUKOLATEK” – Nastoletni Naukowiec jest organizowany w ramach „Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego” w obszarze „Nauka”, którego Liderem jest Politechnika Lubelska. Działanie to pozwoli wyłonić prace o szczególnym potencjale technicznym, które mogą znaleźć praktyczne zastosowanie w życiu mieszkańców województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego.
Dofinansowano ze środków dotacji celowej Ministra Edukacji i Nauki, w ramach zadania pn. „Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”.
Kontakt: dr inż. Anna Olszewska, email: a.olszewska@ pb.edu.pl, naukolatek@pb.edu.pl
Źródło: Politechnika Białostocka