Do dwóch autobusów elektrycznych, które w 2022 r. zasiliły komunikację miejską w Łomży, dołączyło kolejnych sześć egzemplarzy. Wszystkie pojazdy, dostarczone przez firmę Busnex Poland, to popularne w Europie Yutongi E12. Wraz z rozwojem floty zeroemisyjnych autobusów, Łomża inwestuje w infrastrukturę do ich zasilania, w tym instalacje OZE i magazyny energii.
– Tempo, w jakim Łomża rozwija zeroemisyjny transport, jest naprawdę imponujące. Dostarczyliśmy już osiem autobusów, a samorząd planuje zakup kolejnych „elektryków”. Wybrane przez Łomżę Yutongi E12 to optymalne, komfortowe i zeroemisyjne rozwiązanie dla komunikacji miejskiej. Ich zasięg na jednym ładowaniu wynosi nawet 350 – 400 kilometrów – mówił Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland.
Zakup ośmiu „elektryków” Yutong E12, realizowany dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, to nie ostatnie słowo Łomży w obszarze elektromobilności. Podczas odbioru pierwszych pojazdów, samorząd podpisał umowę na dofinansowanie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakupu kolejnych czterech autobusów elektrycznych w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”.
– Staramy się czynić miasto co raz bardziej ekologicznym i pozyskiwać środki na ten cel. Jednym z takich działań, oprócz systemu roweru miejskiego, czy różnego rodzaju akcji pro-środowiskowych, jest właśnie inwestycja w autobusy elektryczne, dzięki którym powietrze w naszym mieście zyska na jakości. Warto również nadmienić, że jesteśmy wyróżniani w krajowych rankingach, jako miasto przyjazne środowisku – podkreślił prezydent Łomży, Mariusz Chrzanowski.
Równolegle z elektryfikacją taboru autobusowego, Łomża rozwija instalacje OZE i magazyny energii do jego zasilania. Pierwsze panele fotowoltaiczne powstały już w 2017 r. na terenie bazy MPK, a docelowa moc wszystkich instalacji ma wynieść 500 kW. Łomża jest tym samym jednym z polskich prekursorów zastosowania OZE na potrzeby transportu publicznego.
– Flota komunikacji miejskiej w Łomży to blisko czterdzieści pojazdów. Dwanaście z nich będzie wymienione na autobusy elektryczne. Miasto rozwija transport ekologiczny także z innych projektów, dofinansowywanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Na ten cel dostało blisko 30 mln zł i kupi nie tylko autobusy elektryczne. Będzie to stworzenie bazy roweru publicznego, ale też przebudowa centrum przesiadkowego i budowa ścieżek rowerowych, także widać, że wspólne połączenie tych wszystkich środków daje realne i wymierne efekty – mówił Marek Olbryś, wicemarszałek Województwa Podlaskiego odpowiedzialny w samorządzie województwa m.in. za transport.
Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów, posiadający 15-procentowy udział w światowym rynku. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy elektryczne, hybrydowe, wodorowe i zasilane paliwem tradycyjnym do kolejnych miast na wszystkich kontynentach, w tym również w Europie.
W czterech zakładach dziennie powstaje nawet kilkaset autobusów, co w skali roku zapewnia imponujący wolumen produkcji liczony w dziesiątkach tysięcy. Yutong Bus jest liderem europejskiego rynku autobusów elektrycznych oraz najlepiej sprzedającą się na świecie marką autobusów napędzanych zieloną energią, w 2022 r. notując niemal 12 tys. zakontraktowanych pojazdów zero- i niskoemisyjnych, a łącznie dostarczając już ponad 170 tys. autobusów.
Busnex Poland jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus, który podczas 3-letniej obecności na rynku dostarczył i zakontraktował już 79 autobusów elektrycznych dla 15 samorządów z 6 województw. Firma zapewnia również kompleksowe wsparcie techniczne i serwisowe oraz bazę wiedzy na temat eksploatacji „elektryków”. We współpracy z Grupą DBK zostały otwarte trzy punkty serwisowe – w Krakowie, Olsztynie oraz Białymstoku, a w Ostrołęce powstał magazyn części zamiennych.
Źródło: Busnex.pl