Zakończyły się prace związane z polsko-angielskim oznakowaniem kampusu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Montaż elementów dwujęzycznego oznakowania dotyczył elementów wewnątrz oraz na zewnątrz kampusu. Szata graficzna oznakowania jest spójna z dotychczasowymi elementami oznakowania, zarówno w przypadku wersji zewnętrznej jak i wewnątrz naszych obiektów. Zakres prac dotyczył montażu elementów takich jak: drogowskazy, pylony, tablice drzwiowe czy tablice zakładowe.
Celem rozbudowy systemu dwujęzycznego oznakowania kampusu jest dalsze ułatwienie poruszania się po pomieszczeniach będących w zasobach naszej Uczelni, szczególnie wśród zagranicznych studentów, współpracowników i innych Gości UMB. Rezultatem tego zadania w ramach projektu „Kierunek umiędzynarodowienie. Integracja międzynarodowej wspólnoty UMB i wzmocnienie zdolności do obsługi cudzoziemców” jest wzbogacenie się naszej Uczelni o ponad 260 elementów oznakowania, które pojawiły się w miejscach takich jak:
- główna część Pałacu Branickich,
- prawe i lewe skrzydło Pałacu,
- Biobank,
- Oranżeria,
- Hale sportowe,
- domy studenta,
- Dział Zaopatrzenia,
- Collegium Universum,
- Centrum Dydaktyki Stomatologicznej,
- Wydział Nauk o Zdrowiu.
Wszystkie oznaczenia są w języku polskim i angielskim. Wykonawcą dostarczającym oznakowanie i zapewniającym montaż systemu jest, ponownie, firma Elkam Produkcja sp. z o.o. (dawniej Elkam Producent Reklam Marcin Kamiński). Obecne działania, podobnie jak poprzednio, są możliwe dzięki działaniom Działu Współpracy Międzynarodowej (DWM) przy współpracy z Pełnomocnikiem Rektora ds. Współpracy Międzynarodowej – Profesorem Tomaszem Hryszko, Zastępcą Kanclerza ds. Technicznych dr. Jerzym Tokajukiem oraz Działem Administracyjno- Gospodarczym i Usług. DWM był pomysłodawcą, koordynatorem oraz pozyskał dofinasowanie, umożliwiając tym samym realizację projektu. Wartość zadania wynosi łącznie: 328 271,90 PLN.
Poprzednie oznakowanie odbywało się w ramach projektu „System dwujęzycznego oznakowania kampusu UMB”, obecnie jego kontynuacja odbywa się z projektu „Kierunek umiędzynarodowienie. Integracja międzynarodowej wspólnoty UMB i wzmocnienie zdolności do obsługi cudzoziemców”. Finansowanie obu projektów umożliwiła Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej w ramach programu Welcome to Poland (nabory 2018 i 2021).
System oznakowania jest elementem Strategii Umiędzynarodowienia UMB (działanie w ramach celu szczegółowego nr 1: zwiększenie potencjału instytucjonalnego UMB warunkującego współpracę międzynarodową), realizowanej pod nadzorem Pełnomocnika Rektora ds. Współpracy Międzynarodowej, prof. dr. hab. Tomasza Hryszko.
Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt pozakonkursowy pt. Podniesienie kompetencji kadry akademickiej i potencjału instytucji w przyjmowaniu osób z zagranicy – Welcome to Poland realizowany w ramach Działania określonego we wniosku o dofinansowanie projektu nr POWR.03.03.00-00-PN14/18.