To okazja do wymiany doświadczeń i zaprezentowania gościom wybranych aspektów systemu opieki zdrowotnej w Polsce. W czwartek, 27 kwietnia, ukraińscy medycy oraz przedstawiciele szpitalnej administracji z Obwodu Zakarpackiego spotkali się z przedstawicielami podlaskiego samorządu, m.in. z członkiem zarządu Markiem Malinowskim. Odwiedzili także kilka białostockich szpitali, w tym Śniadecję i Białostockie Centrum Onkologii (BCO).
–Spotykamysięw trudnymczasie,staniewyjątkowym,kiedytrwawojnaw Ukrainie– zaznaczyłpodczasspotkaniaMarekMalinowski.– Jestempełenuznania,że pomimociężkiejsytuacjiw waszymkrajuwciążmyślicieo jegoprzyszłościi rozwojuwspółpracyz Europą.Jakozarządwojewództwai mieszkańcypodlaskiegowspieramyi będziemywspieraćnaródukraiński.Jesteśmyotwarcina współpracęi wymianędoświadczeń.Liczę,że tospotkaniezaowocujewspólnymiprojektami – dodał.
Dominik Maślach, dyrektor Departamentu Zdrowia w urzędzie marszałkowski podkreślił, że spełniając europejskie standardy w sferze opieki zdrowotnej, jesteśmy dobrym punktem odniesienia dla naszych sąsiadów.
– Chcemy pokazać jak wypada Polska na tle innych krajów UE, chcemy też pokazać nasze działania flagowe w województwie podlaskim, jak np. zwalczanie niektórych chorób takich jak rak piersi, czy chorób zdrowia psychicznego – mówił.
W trakcie spotkania omówiono sytuację zdrowotną mieszkańców podlaskiego, a także dostępność świadczeń opieki zdrowotnej w naszym regionie. O systemie opieki psychiatrycznej w Polsce opowiedziała Bożena Łapińska, dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suwałkach. Zaprezentowany został również model kompleksowej opieki onkologicznej „Cancer Unity”, który omówiła dr n. med. Dorota Elżbieta Kazberuk, z-ca dyrektora ds. lecznictwa w BCO.
Wiktoria Fuszczycz, dyrektor Regionalnego Szpitala Weteranów Wojennych Rady Obwodu Zakarpackiego zaznaczyła, że takie wizyty są bardzo przydatne.
– Partnerstwo i współpraca to ważna pomoc dla służby zdrowia w Ukrainie, tym bardziej, teraz gdy jest tak wielu potrzebujących, jak na przykład w naszym szpitalu dla weteranów wojennych. Chcemy też tworzyć własne projekty w oparciu o jak najlepsze wzorce, które zostaną nam tu przedstawione – podkreśliła.
Po części teoretycznej goście z Ukrainy odwiedzili także białostockie szpitale: Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego, Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Centrum Psychiatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Ludwika Zamenhofa.
Wizyta ukraińskich lekarzy potrwa do piątku, 27 kwietnia.
Źródło/Fot.: Województwo Podlaskie