W ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA uruchomiono program „Z technikum na Politechniki”, który jest adresowany do uczniów szkół średnich, nie tylko o profilu technicznym. Uczniowie z województwa podlaskiego mogą korzystać z zajęć w laboratoriach Politechniki Białostockiej, utrwalając wiedzę z zakresu biologii, chemii oraz biotechnologii.
Zajęcia w ramach programu „Z technikum na Politechniki” trwają w Politechnice Białostockiej już kolejny miesiąc. W samym kwietniu przeprowadzono około 20 godzin lekcyjnych dla szkół średnich z Białegostoku oraz całego województwa. W planach jest realizacja kolejnych 60 godzin zajęć. Uczelnia spodziewa się uczniów m.in. z Suchowoli, Augustowa, Grajewa, Bielska Podlaskiego.
11 maja 2023 r. uczelnię odwiedzili uczniowie z XIII Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, którzy odbywali zajęcia na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Pod okiem wykładowców, młodzież zaznajomiła się z następującymi zagadnieniami: spektrofotometryczne oznaczanie zawartości żelaza w wodach, wykrywanie jonów w wodzie oraz pomiar SEM ogniwa Daniella w zależności od stężenia elektrolitów. Uczniowie mogli poznać potencjał naszej uczelni, zobaczyć, jak wygląda nauka w jej nowoczesnych laboratoriach oraz uzupełnić, czy też utrwalić swoją wiedzę z zakresu biologii, chemii i biotechnologii
– W ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA i działania „Z technikum na Politechniki” zaproponowaliśmy uczniom szkół ponadpodstawowych udział w zajęciach laboratoryjnych. W ramach naszych ćwiczeń zapewniamy uczniom szeroki wachlarz zajęć praktycznych. Są to zajęcia, które dotyczą programów realizowanych w czasie ich nauki w szkole średniej, ale także daleko wykraczających poza ten program. Nasi, mam nadzieję, przyszli studenci mogą zaznajomić się z nowymi technikami laboratoryjnymi służącymi do oznaczania jakościowej i ilościowej zawartości niektórych ważnych związków z próbek różnego pochodzenia, które są wykorzystywane w chemii, biologii i biotechnologii – wyjaśnia dr hab. Mariola Samsonowicz, prof. PB z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej i dodaje, że zajęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.
Ogromną wartością tych spotkań jest to, że uczniowie samodzielnie wykonują doświadczenia i mogą się poczuć, jak studenci naszej uczelni. Taka forma z pewnością pomoże im podjąć decyzję dotyczącą wyboru kierunku studiów. To także znakomity sposób na przybliżenie oferty edukacyjnej Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku oraz studiów na kierunkach takich, jak inżynieria środowiska, czy też biotechnologia.
– Zajęcia, jak dzisiejsze warsztaty, to na pewno jest praktyczna nauka chemii. Dzięki temu młodzież będzie miała okazję przeprowadzić własnoręcznie eksperymenty, zobaczyć, jak to działa. Mam nadzieję, że trafią na Politechnikę Białostocką po skończeniu nauki w szkole średniej – wypowiada się z entuzjazmem Pani Dorota Mironiuk, opiekun uczniów klas I. oraz II. o profilu biologiczno-chemicznym z XIII Liceum Ogólnokształcącego z Białegostoku, mieszczącego się w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. M. Konopnickiej.
A co o zajęciach myślą sami uczniowie? Co im dały warsztaty z naszymi naukowcami? Spotkaliśmy się z bardzo pozytywnymi opiniami. Każdy wyniósł z zajęć coś innego. Dla jednych była to powtórka z lekcji prowadzonych w szkole średniej. Dla innych – nauka chemicznej terminologii i przede wszystkim poznanie pracy laboratoryjnej i nowoczesnego sprzętu.
– Podczas zajęć mierzyliśmy prąd zależnie od stężenia elektrolitów, siarczanu cynku, miedzi oraz z użyciem klucza elektrolitycznego wodorotlenku potasu. Dzięki tym zajęciom przypomniałem sobie w praktyczny sposób, jak przeprowadzać takie doświadczenie
w laboratorium – mówił Oliwier Zawadzki po zajęciach z pomiaru SEM ogniw Daniella.
– Dowiedzieliśmy się dużo na temat wody i że może się ona różnić twardością. Pierwszy raz robiliśmy takie rzeczy, ale podobało nam się i ogólnie było super – jednogłośnie stwierdziły pasjonatki chemii – Julia Kiszycka oraz Anna Chodorowska z XIII LO w Białymstoku.
Program „Z technikum na Politechniki” jest realizowany w ramach „Politechnicznej sieci VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego” w obszarze kształcenia, za który odpowiada Politechnika Białostocka. Celem jest zacieśnianie współpracy z regionalnymi szkołami ponadpodstawowymi, w szczególności technikami. Uczelnie Partnerskie należące do Sieci podejmują działania wspólnie z Kuratorium Oświaty i organami prowadzącymi w ramach programu Zintegrowanej Strategii Umiejętności.
Więcej o programie „Z technikum na Politechniki” w serwisie Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA: https://pb.edu.pl/via-carpatia/dzialania/ksztalcenie/z-technikum-na-politechniki/Rekrutacja na studia I. stopnia startuje 1 czerwca 2023 r.Pełna oferta kierunków studiów dostępna jest na stronie dla kandydatów: https://kandydacipb.edu.pl/kierunki-studiow/
fot. Dariusz Piekut/Politechnika Białostocka






