W nowoczesnej siedzibie będą się od piątku 26 maja zajmować sprawami mieszkańców gminy Wąsosz pracownicy samorządowej administracji. Przy placu Rzędziana otwarty został oficjalnie nowy budynek Urzędu Gminy. W uroczystości udział wzięli wicemarszałek Marek Olbryś i radna sejmiku Wanda Mieczkowska.
Uroczystości w Wąsoszu rozpoczęła msza w zabytkowym (budowanym w latach 1508 – 1534) kościele parafii Przemienienia Pańskiego. Gości powitał proboszcz Marek Milanowski, nawiązując do postaci świętej Kingi, która stała się patronką samorządowców ze względu na dbałość o rozwój gospodarczy i warunki życia mieszkańców ziem, którymi zarządzała. Przewodniczył liturgii w intencji samorządowców biskup łomżyński Janusz Stepnowski, który m.in. podkreślił odwagę i mądrość podjęcia decyzji o budowie nowoczesnego obiektu z rozwiązaniami pozwalającymi oszczędzać energię.
Prowadzeni przez strażacką orkiestrę uczestnicy uroczystości przeszli z kościoła na plac Rzędziana, gdzie powstała nowa siedziba samorządowej administracji i gdzie skupiają się inne obiekty ważne dla społeczności Wąsosza.
– 27 maja 1990 odbyły się w pełni demokratyczne wybory do rad miast i gmin i nastąpiło odrodzenie prawdziwego samorządu terytorialnego w wolnej Polsce. Dla najmniejszej gminy w powiecie grajewskim to dzisiaj jakby podwójne święto. Oddajemy do użytku nowy budynek urzędu gminy, aby jeszcze sprawniej służyć mieszkańcom – mówił wójt Czesław Ołdakowski.
Jak opowiadał, obiekt został wkomponowany w rynek dawnego miasteczka, który obecnie nosi nazwę placu Rzędziana. Zabiegi o budowę trwały kilka lat i wymagały pewnego „przemeblowania” układu w centrum miejscowości, m.in. przeniesienia stacji uzdatniania wody i obiektów energetycznych. Kamień węgielny został położony w 2020 roku. Jak poinformował wójt Czesław Ołdakowski, koszty wyniosły 5,5 mln zł. Samorząd uzyskał dotację i pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (na budynek energooszczędny), a także m.in. dofinansowanie z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Akt pamiątkowy sporządzony z tej okazji podpisali obok wicemarszałka Marka Olbrysia m.in. także wojewoda, samorządowcy, przedstawiciele służb, sołtysów i młodego pokolenia mieszkańców. Gratulacjami i komplementami obsypali wójta Czesława Ołdakowskiego m.in. także starosta grajewski Waldemar Remfeld oraz burmistrzowie i wójtowie ze Szczuczyna, Rajgrodu, gminy Grajewo i Radziłowa, czyli całego powiatu. W prezencie wójt otrzymał od gości kilka zegarów naściennych i zaprosił wszystkich do zwiedzenia nowoczesnego budynku.
Opisany przez Henryka Sienkiewicza w „Ogniem i mieczem” Rzędzian, czyli sługa i powiernik Jana Skrzetuskiego, jest w Wąsoszu postacią niezwykle ważną. Jego imię nosi centralny plac miejscowości.
– Może był postacią prawdziwą, a może mityczną, na pewno bardzo wyrazistą, ale ludzie od lat szczycą się, że był ktoś taki, jak Rzędzian z Wąsosza. Nawet jeżeli ktoś nie słyszał o naszej miejscowości, to gdy się tylko wspomni o Rzędzianie, od razu wie – mówił Albert Kochanowski, były przewodniczący rady gminy.
Jego zdanie uzupełnia Jolanta Koniecko, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu.
– Byłam inicjatorką utworzenia w 2020 roku koła gospodyń wiejskich. Początkowo nie miało nazwy, ale chcieliśmy się bardziej utożsamić z historią i nadaliśmy nazwę: „Rzędzianki”. Przygotowaliśmy także inscenizację jednej ze scen z powieści „Rzędzian. Powrót do przeszłości”. Mamy też gry terenowe „Z Rzędzianem przez Wąsosz”, czyli zwiedzanie z ulotką lub aplikacją – poinformowała dyrektor GOKiS.
Źródło/Fot.: Województwo Podlaskie