Nastolatkowie, którzy chcieliby zdobyć kartę rowerową, chętni do jazdy hulajnogą elektryczną, kierowcy, w tym zawodowi i tacy, którzy mają sporo punktów karnych, kierowcy karetek i radiowozów, którzy chcą zyskać kompetencje ratownika drogowego. Wszystkie te osoby mogą skorzystać z ruszającego projektu szkoleniowego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD). Wszystkie zajęcia będą bezpłatne dzięki wsparciu Województwa Podlaskiego.
Szkolenia to część projektu Edukacja w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym mieszkańców województwa podlaskiego. W ramach przedsięwzięcia odbywać się będzie szereg działań. To m.in.:
- Zajęcia edukacyjne skierowane do najmłodszych uczestników ruchu drogowego, czyli dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym;
- Spotkania edukacyjne z dziećmi i młodzieżą szkół podstawowych i ponadpodstawowych;
- Organizacja różnego rodzaju szkoleń, konferencji, pokazów skierowanych do młodzieży i dorosłych zarówno tych którzy posiadają prawo jazdy jak i tych którzy takich uprawnień nie mają;
- Realizacja szkoleń praktycznych z zakresu techniki jazdy pojazdem osobowym pojazdem ciężarowym oraz motocyklem;
- Przeprowadzenie egzaminów na kartę rowerową dla uczniów szkół ponadpodstawowych którzy nie zdążyli nabyć tych uprawnień będąc w szkole podstawowej;
- Konkurs na wykonanie projektu muralu o tematyce BRD na naszej górce do egzaminowania;
- Udział w wyborze tematów z zakresu BRD, które zostaną omówione w przygotowanych przez nas filmach edukacyjnych.
WORD zaprasza przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, organizatorów wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży, organizatorów pielgrzymek, wycieczek pieszych i rowerowych oraz inne instytucje, ale też osoby indywidualne do zgłaszania chęci wzięcia udziału w proponowanych przez nas aktywnościach.
– Bardzo zależy nam na tym aby dotrzeć do wszystkich mieszkańców województwa podlaskiego bez względu na ich wiek i miejsce zamieszkania. Zajęcia nasze będą prowadzone bowiem na terenie całego województwa – mówi Przemysław Sarosiek, dyrektor WORD Białystok.
W ramach projektu zrealizowane będą także filmy edukacyjne. Jeden z nich dotyczyć będzie właściwego zachowania na przejeździe kolejowym: co robić, gdy zdarzy się nam jednak znaleźć na torowisku lub w jego najbliższym otoczeniu i jak uniknąć zagrożeń. Poza filmem planowane są webinary na ten temat oraz szkolenia stacjonarne.
Powstanie też produkcja o korytarzu życia, jak należy się zachować, kiedy na drodze w pobliżu pojawia się karetka, auto policyjne czy wóz strażacki.
– O tym i o wielu innych sytuacjach będziemy mówić na naszych szkoleniach, do których dołączymy także część praktyczną dla kierowców pojazdów i jednośladów – dodaje Przemysław Sarosiek.
Terminy konkretnych naborów będą publikowane na stronie internetowej i w mediach społecznościowych Ośrodka: facebook, instagramie oraz youtube.
Projekt ma być realizowany do końca roku.
Źródło/Fot.: Województwo Podlaskie / WORD