W sobotę (17 czerwca), w godzinach 10.00-13.00, w Parku Konstytucji 3 Maja odbędzie się III Piknik edukacyjny pod hasłem „Drugie życie drzew”. Ekologicznej akcji edukacyjnej dotyczącej bioróżnorodności będzie towarzyszyć piknikowa atmosfera. Pojawią się również zagadnienia dotyczące prawidłowej segregacji odpadów. Miasto Białystok zaprasza na stoiska z atrakcjami i do udziału w przyrodniczej grze terenowej.
„Drugie życie drzew” to projekt edukacyjny, który przybliża bogactwo zamierających, zmurszałych lub powalonych drzew, będących siedliskiem wielu gatunków roślin i grzybów oraz miejscem schronienia i życia dla wielu gatunków zwierząt. Zachowanie martwych pni drzew i kłód ma wielkie znaczenie dla zachowania bioróżnorodności, zwłaszcza w parkach miejskich, gdzie martwe drewno właściwie nie występuje, bo jest usuwane jako nieestetyczne lub zagrażające bezpieczeństwu ludzi.
Wydarzenie odbędzie się w Parku Konstytucji 3 Maja na polanie przy Alei Ambientowej (od strony kładki przy ul. Zwierzynieckiej).
– Na piknik ekologiczny zapraszamy nie tylko rodziny z dziećmi, ale też wszystkich mieszkańców, którzy w tym dniu pojawią się w parku – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Będzie to okazja do spotkania, integracji oraz wspólnego uczestnictwa w przygotowanych atrakcjach. Wśród nich można na przykład wymienić grę terenową czy leśną kąpiel terapeutyczną. Na najmłodszych mieszkańców będą czekały animacje, konkursy i zabawy.
Wśród zaplanowanych niespodzianek znalazło się także m.in. malowanie drewnianych drzewek i kolorowanek przyrodniczych, układanie ekologicznej „mandali”, oglądanie chmur, bezpłatny poczęstunek w postaci owoców sezonowych.
Jedną z głównych atrakcji pikniku będzie przyrodnicza gra terenowa polegająca na odnalezieniu oznaczonych punktów na terenie Parku Konstytucji 3 maja. Na zwycięzców czekają nagrody. Uczestnicy pikniku będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w zakresie prawidłowej segregacji odpadów. Urząd Miejski zaprasza również do odwiedzenia stoiska leśników z Nadleśnictwa Dojlidy – partnera pikniku.
W ramach wydarzenia odbędą się również warsztaty pn. „Leśna kąpiel terapeutyczna”, podczas których Katarzyna Simonienko z Centrum Terapii Lasem pokaże uczestnikom jak chodzić po lesie, żeby skorzystać z tego, o czym dawno już zapomnieliśmy. W trakcie seansu uczestnicy dowiedzą się, jakie sygnały powinien odbierać nasz mózg, aby poczuć się bezpiecznie, wprowadzić w stan relaksu, zmniejszyć stres fizjologiczny i poprawić odporność, dlaczego las naturalny jest zdrowszy niż hodowlany i po co człowiekowi do szczęścia bioróżnorodność. Zgłoszenia do udziału w „Terapeutycznej kąpieli leśnej” przyjmowane są za pośrednictwem strony internetowej. Liczba miejsc jest ograniczona – termin rejestracji elektronicznej obowiązuje do 15 czerwca do godz. 15.00.
Źródło: UM Białystok