Dwoje profesorów z białostockiego Uniwersytetu wesprze merytorycznie pracę wojewody podlaskiego.
Wojewoda Jacek Brzozowski powołał już trzynastu pełnomocników. W czwartek 18 stycznia do tej trzynastki dołączyły jeszcze dwie osoby.
Akt powołania otrzymała prof. Wioleta Teresa Danilewicz, która będzie pełnomocnikiem ds. dzieci i młodzieży. To znakomity pedagog, zajmujący się głównie problematyką rodziny i jej najmłodszych członków. W swojej karierze kierowała m.in. Zakładem Pedagogiki Społecznej Wydziału Nauk o Edukacji UwB.
Profesorowie nowymi pełnomocnikami wojewody
Z kolei pełnomocnikiem ds. ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego Podlasia został prof. Jerzy Urwanowicz. Nowy współpracownik wojewody jest historykiem, autorem licznych publikacji poświęconych dziejom polskiej szlachty i magnaterii epoki nowożytnej, wojskowości tego okresu, ale również historii regionalnej. Od lat zajmuje się także problematyką dziedzictwa kulturowego i jego ochrony.
Przedstawiając pełnomocników, wojewoda zaznaczył, że będą się oni zajmować obszarami szczególnie ważnymi z jego perspektywy.
– Moim naturalnym środowiskiem jako pracownika naukowego jest akademia – stwierdził. – Nic zatem dziwnego, że poszukując współpracowników, sięgam w pierwszym rzędzie do naszego Uniwersytetu.
– Młodzież zmaga się dziś z różnorakimi wyzwaniami – o swoich priorytetach mówiła z kolei Profesor Danilewicz. – To nie tylko problemy związane z pandemią, ale również z dzisiejszym światem: problem dostępności do mediów, modele spędzania wolnego czasu i wiele innych.
W pracy pełnomocnika liczy m.in. na możliwość dotarcia do młodzieży poza dużymi ośrodkami miejskimi, gdzie o wsparcie psychologiczne i pedagogiczne jest najtrudniej.
Prof. Jerzy Urwanowicz mówił o swoim rozumieniu dziedzictwa kulturowego, a także o swojej roli z nim związanej:
– Zabytki architektury czy dzieła sztuki mają swoją ochronę, zajmuje się tym choćby konserwator zabytków. Ja chcę się skoncentrować w pierwszym rzędzie na rzeczach bardziej ulotnych, które takiej opieki nie mają, a przy tym bardzo szybko znikają. Myślę tu o tradycjach, ideach, relacjach świadków, ale także pamięci zbiorowej naszych społeczności. Wszystko to jest częścią naszego kulturowego dziedzictwa.
Źródło: Podlaski Urząd Wojewódzki