Ukazała się jedenasta część serii Bioróżnorodności Miasta Białegostoku „Chrząszcze Białegostoku”, autorstwa Jerzego M. Gutowskiego i Andrzeja Lasonia, która skupia się na chrząszczach Białegostoku.
W poszczególnych częściach cyklu wskazywane są miejsca najbardziej cenne przyrodniczo, a jednocześnie – zagrożenia dla przyrody miejskiej. Chrząszcze są najliczniejszym rzędem owadów, z aż 6100 gatunkami w Polsce, z czego 1345 można znaleźć w Białymstoku. Wiele z tych gatunków to synantropy, które przystosowały się do życia w środowiskach zmienionych przez człowieka. W Białymstoku dominują gatunki pospolite, ale występują również gatunki rzadkie, chronione czy relikty puszczańskie, charakterystyczne dla lasów naturalnych. Chrząszcze odgrywają kluczową rolę w środowisku i w utrzymaniu równowagi ekosystemów. Wiele z nich uczestniczy w zapylaniu kwiatów. Pełnią również funkcje sanitarne, przetwarzając odchody zwierząt i padlinę. Szczególnie ważne są chrząszcze saproksyliczne, które żyją w związku z umierającymi drzewami. Poprzez przenoszenie grzybów przyspieszają proces ich rozkładu, dlatego tak ważne jest, aby zachować dla nich martwe kłody drzew jako bazę żerową. Różnorodność siedlisk w Białymstoku tworzy korzystne warunki dla chrząszczy.
11. publikacja o bioróżnorodności Białegostoku
Miasto Białystok realizuje projekt „Drugie życie drzew”, w ramach którego w parkach pozostawiane są kłody drzew, poprawiające bioróżnorodność wielu organizmów, stanowiąc przy tym jednocześnie ich siedliska. Obecnie w Białymstoku, znajduje się 30 takich kłód umiejscowionych w Parku Centralnym, Parku Antoniuk, Parku Lubomirskich i Parku Konstytucji 3 maja. Pnie drzew są dla bezpieczeństwa przycięte i stanowią dodatkową atrakcję dla mieszkańców. Białostockie łąki kwietne również wspierają pojawianie się chrząszczy, dostarczając im pyłek i nektar.
– Podobnie jak w przypadku pozostałych części z serii, wersja elektroniczna nowej książki będzie dostępna na stronie internetowej Miasta Białystok w zakładce „Gospodarka Komunalna” – powiedziała dziś podczas prezentacji książki w Centrum Aktywności Społecznej zastępczyni prezydenta Białegostoku Eliza Cybulko. – Zachęcam do zapoznania się zarówno z tą publikacją, jak i z poprzednimi z tej ciekawej serii.
Źródło: UM Białystok