W centrum Białegostoku pojawiła się wystawa czasowa Muzeum Pamięci Sybiru – „Przeszłość oczami teraźniejszości. Białystok ‘39”. Będzie ją można obejrzeć do 20 września 2024 roku.
Rok 1939 oznaczał dla Białegostoku, jak i całej Polski, początek najtragiczniejszego okresu w dziejach – II wojny światowej. Niemiecka i sowiecka agresja z września oznaczała podział Polski i jej zniknięcie z map. Dla Białegostoku pierwsze tygodnie wojny przyniosły aż dwie okupacje – najpierw tygodniową niemiecką, a następnie trwającą aż do czerwca 1941 roku – sowiecką.
Wystawa czasowa Muzeum Pamięci Sybiru
W przeciwieństwie do standardowych wystaw w przestrzeni miejskiej, ta nie posiada jednej konkretnej lokalizacji. Składa się z siedmiu elementów, które można odnaleźć w kilku miejscach na mapie Białegostoku: na placu przed Teatrem Dramatycznym, obu dziedzińcach Pałacu Branickich, Rynku Kościuszki i ulicy Lipowej. Wybór lokalizacji nie jest przypadkowy i wiąże się z tytułem ekspozycji. Jej uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak wyglądał Białystok 85 lat temu pod rządami okupantów oraz poznać losy miasta i poszczególnych budynków, w których rozgrywały się historie o znaczeniu nie tylko lokalnym, ale również międzypaństwowym.
Ekspozycja była pokazywana w poprzednim roku i składała się z pięciu tablic. W tym roku doszły dwa nowe elementy. Pierwsza z nowych tablic jest zlokalizowana na Rynku Kościuszki (przy budynku z datą nadania miastu praw miejskich), a druga znajduje się na dziedzińcu Pałacu Branickich. Zamysł wystawy jest taki, aby co roku przybywały nowe tablice. Wystawa będzie prezentowana do 20 września 2024 roku.
Źródło: UM Białystok