Inżynieria materiałowa, biokompozyty, gospodarka obiegu zamkniętego. O nowych rozwiązaniach w obszarze technologii i materiałów będą rozmawiać w Politechnice Białostockiej eksperci ze świata nauki, przemysłu i biznesu. Uczestnicy spotkają się podczas II edycji międzynarodowej konferencji „Advanced hybrid lightweight materials and technologies for global circular economy”, która odbędzie się 7-8 listopada na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Konferencja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych.
Konferencja „Advanced hybrid lightweight materials and technologies for global circular economy” będzie poświęcona przede wszystkim analizie, promowaniu i rozwijaniu najnowszych trendów w inżynierii materiałowej.Stanowi też okazję do szukania i wdrażania innowacji, które mogą znaleźć praktyczne rozwiązanie w wielu sektorach gospodarki. To kolejny krok na drodze do zielonej transformacji i rozwoju produktów, które generują mniej energii.
– Materiały kompozytowe, materiały hybrydowe, konstrukcje lekkie i gospodarka obiegu zamkniętego to najnowsze trendy w nauce, ale przede wszystkim w przemyśle i biznesie. W trakcie konferencji będzie można usłyszeć, a nawet podyskutować o tym, co tworzymy, jak optymalizujemy zastosowania nowych materiałów, ale też jak kształtujemy ich właściwości do konkretnych, praktycznych zastosowań – wyjaśnia dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.
Najnowsze trendy inżynierii materiałowej!
Technologie kompozytowe dla wodorowych systemów energetycznych, zmiana przeznaczenia łopat turbin wiatrowych jako drogowych ekranów akustycznych, nowoczesne zastosowania drewna i biokompozytów – to tylko kilka spośród paneli tematycznych, które poprowadzą eksperci z Politechniki Białostockiej, a także z Litwy, Szwecji, czy Niemiec. Nie zabraknie prezentacji potencjału województwa podlaskiego, a także prezentacji możliwości wykorzystania potencjałów regionalnych i ogólnoeuropejskich partnerstw na rzecz zrównoważonego rozwoju. Ogromną wartością spotkania będzie też networking oraz dyskusja nad transferem technologii do firm
i startupów.
Międzynarodowa konferencja ma na celu wymianę doświadczeń i dyskusję na tematy związane
z nowymi technologiami, ale przede wszystkim umożliwia nawiązywanie współpracy międzysektorowej, międzyregionalnej i międzynarodowej. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele środowisk społeczno- gospodarczych, a także naukowcy z Polski i instytucji współpracujących z Politechniką Białostocką.
W konferencji mogą wziąć udział wszystkie osoby zainteresowane tematyką wydarzenia. Wystarczy się zarejestrować się do 7 listopada 2024 na stronie: https://pb.edu.pl/limacon/registration/
Politechnika Białostocka organizuje „Advanced hybrid lightweight materials and technologies for global circular economy” we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, Krajowymi Klastrami Kluczowymi (Evoluma Klastrem Przemysłowym, Polskim Klastrem Budowlanym, Polskim Klastrem Technologii Kompozytowych) przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej (PTMTS).
Konferencja została objęta honorowym patronatem Patronatem Rektor Politechniki Białostockiej, Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku i Polskiego Towarzystwa Kompozytowego.
Więcej: https://pb.edu.pl/i/6d59
Strona wydarzenia: https://pb.edu.pl/limacon/
Organizatorzy: Politechnika Białostocka, Evoluma Klaster Przemysłowy, Polski Klaster Technologii Kompozytowych, Polski Klaster Budowlany Krajowy Klaster Kluczowy, Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej
Patroni honorowi: Rektor Politechniki Białostockiej, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku, Polskie Towarzystwo Materiałów Kompozytowych.
Partnerzy strategiczni: Województwo Podlaskie, Politechniczna Sieć VIA CARPATIA
Partnerzy: Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, NCBR, HPK, Sieć Badawcza Łukasiewicz –
Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, The Institute of Lightweight Engineering and Polymer Technology, Fraunhofer Institute for Ceramic Technologies and Systems IKTS