Łukasz Prokorym Centrum Wystawowe, fabrykę i poligon w Siemiatyczach oraz Centrum Badawczo-Rozwojowego w Narwi oglądał w piątek, 8.11. Spotkał się tam z szefem przedsiębiorstwa Sergiuszem Martyniukiem, który oprowadził go po siedzibach firmy.
Pronar to przedsiębiorstwo założone przed 36 laty w Narwi. Jest liderem w produkcji i sprzedaży maszyn oraz urządzeń przeznaczonych dla rolnictwa, branży komunalnej, recyklingowej i transportowej. To prawdziwy ewenement nie tylko w skali naszego regionu czy kraju. Mówił o tym Łukasz Prokorym.
Pronar w pigułce
Pierwszym przystankiem tej podróży było, otwarte w maju 2021 r., Centrum Wystawowe Pronaru. To unikatowy obiekt położony na powierzchni ponad 10 ha. Składa się z trzech części – dwóch hal oraz placu wystawowego. W ciągu trzech lat istnienia centrum odwiedziło ponad 16 tys. osób z całego świata.
Tuż obok centrum i tamtejszej fabryki firmy znajduje się 2-hektarowa strefa pokazów dynamicznych, zwana również poligonem testowym maszyn recyklingowych. Wszyscy zainteresowani zagospodarowaniem odpadów mogą przekonać się tam o skuteczności zastosowanych w maszynach Pronaru rozwiązań technicznych. Co więcej, są tu też przeprowadzane szkolenia z ich obsługi i eksploatacji.
Te liczby robią wrażenie
Firma liczy około 2,5 tys. pracowników oraz posiada dziewięć nowoczesnych fabryk, w których każdego miesiąca przetwarzane jest ponad 10 tys. ton stali. Jak mówił ich właściciel Sergiusz Martyniuk, „to, czego rolnik potrzebuje, to w Pronarze dostanie”. I dodał, że to wyjątkowe przedsiębiorstwo, z którego warto czerpać naukę.
Nazwa przedsiębiorstwa to zbitek dwóch słów: produkcja i Narew. Logo z kolei nawiązuje do nieskończoności. Nieskończoności możliwości.
Jak dodała, Pronar to pierwszy w Europie i drugi na świecie producent felg. Rocznie wykonuje ich około miliona i dostarcza je do 82 państw. Ciekawe i warte odnotowania jest to, że produkowana jest tu największa felga na świecie.
Marszałek odwiedził firmę Pronar
Ostatnim punktem spotkania była wizyta w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Narwi. To właśnie tu trwają prace nad nowymi maszynami, weryfikowane są wszelkie towary i surowce niezbędne podczas ich tworzenia. O tę najwyższą możliwą jakość produktów marki Pronar każdego dnia dba ponad 200 konstruktorów i inżynierów.
Źródło/Fot.: Województwo Podlaskie