W Białymstoku wczoraj (6 grudnia) zostało otwarte wyjątkowe miejsce – Centrum Spilno UNICEF Białystok. Jego utworzenie było możliwe dzięki wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).
„Spilno” – w języku ukraińskim znaczy „wspólnie”. Dlatego Spilno Hub to miejsce, które ma łączyć i integrować społeczność lokalną ze społecznością uchodźców. Jego lokalizacja nie jest przypadkowa – Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha od pierwszych dni wojny w Ukrainie było tym miejscem na mapie Białegostoku, od którego zaczęła się pomoc białostoczan walczącemu krajowi. Tam spontanicznie przychodzili mieszkańcy z darami, stamtąd wyruszały pierwsze transporty humanitarne, tam gromadzili się wolontariusze, by organizować pomoc. Angażowali się w to mieszkańcy Białegostoku, organizacje pozarządowe, urzędnicy – wszyscy, dla których los Ukrainy i jej obywateli w obliczu wojny nie był obojętny.
– Dziś wchodzimy w kolejny etap tych działań. Dlatego z całego serca dziękuję za to wsparcie, za to, że dzięki niemu możemy właśnie wspólnie robić wiele dobrego – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Centrum Spilno ma łączyć, integrować, tworzyć przestrzeń do poznawania się i przekonywania, jak wiele nas, białostoczan, łączy z naszymi gośćmi z Ukrainy.
Spilno Hub – czyli centrum wsparcia dla dzieci i rodzin uchodźców oraz społeczności lokalnej – będzie miejscem do spędzania wolnego czasu, odpoczynku, zabawy dzieci. Będzie tu prowadzona działalność kulturalna, edukacyjna, nauka języka polskiego, można będzie skorzystać z porad prawnika lub psychologa. Realizację tych zadań zapewnią organizacje pozarządowe, które współpracują z Miastem od pierwszych dni wojny.
Nowo utworzone centrum rozpoczyna działalność dzięki wsparciu UNICEF-u w wysokości 2,8 mln zł.
– To zaszczyt, że możemy dziś otworzyć nowy ośrodek Spilno w Białymstoku i gościć dzieci z Ukrainy, jak również wszystkie dzieci w potrzebie – dziecko jest dzieckiem bez względu na wszystko – powiedział Rashed Mustafa, Koordynator Krajowy Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce. – W Białymstoku uchodźcy z Ukrainy zostali przyjęci z otwartymi sercami i ramionami, poczynając od tego miejsca, dlatego bardzo dobrze, że będzie ono teraz służyć jako miejsce integracji z lokalną społecznością i wspierania najbardziej potrzebujących.
Łączna kwota wsparcia UNICEF-u dla Białegostoku wynosi 25 mln zł. Pieniądze mają być przeznaczone na działania wspierające integrację uchodźców i białostoczan, ale też na długie lata zmienią Białystok i umożliwią kontynuowanie pomocy Ukrainie. Pozwolą zrealizować dziesiątki projektów, z których korzystać będą zarówno dzieci uchodźców z Ukrainy, jak i białostoczanie. Miasto już rozpoczęło zakupy sprzętu informatycznego i pomocy dydaktycznych do białostockich szkół. Organizowane są także kursy językowe dla dzieci i rodziców oraz różnego rodzaju warsztaty, a 30 placów zabaw przy białostockich szkołach i przedszkolach zostanie wyposażonych w nowy sprzęt, wspomagający integrację dzieci polskich i ukraińskich. Za tę kwotę sfinansowane zostaną działania prowadzone przez 14 miesięcy (od listopada 2022 r. do grudnia 2023 r.).
– Ta pomoc bardzo wiele dla nas znaczy i bardzo za nią dziękuję w imieniu wszystkich obywateli Ukrainy mieszkających w Białymstoku. Dzięki niej możemy – jako organizacja pozarządowa – zrobić wiele dobrego na rzecz uchodźców nie tylko ukraińskich, ale także innych – powiedziała Kateryna Hatsko – prezeska Fundacji POLZA.
W ramach Spilno Hub działa już punkt informacyjny (także w języku ukraińskim). Zbierane i udostępnianie są informacje o ofercie wsparcia i akcjach pomocowych, skierowanych do obywateli Ukrainy oraz innych uchodźców.
Centrum Spilno będzie działać 7 dni w tygodniu od godz. 8.00 do 20.00. Harmonogram oraz szczegółowe informacje na temat oferty dostępne są w punkcie informacyjnym (na parterze budynku) oraz w internecie (w tym na Facebooku na profilu CENTRUM SPILNO UNICEF BIAŁYSTOK).
Utworzenie Centrum Spilno w Białymstoku umożliwiło podpisanie w sierpniu tego roku memorandum o współpracy z UNICEF-em. Od tego czasu rozpoczęły się wspólne działania Miasta z organizacją, która od wielu dziesięcioleci chroni i wspiera dzieci na całym świecie.