Kierunek agroekobiznes to nowy, międzywydziałowy, kierunek studiów I stopnia. To oznacza, że zajęcia będą prowadzili specjaliści z wydziałów: Budownictwa i Nauk o Środowisku, Inżynierii Zarządzania oraz przedstawiciele przedsiębiorstw. Program studiów powstał we współpracy z największymi firmami w regionie. Wymiar praktyczny to także sześciotygodniowe praktyki w przedsiębiorstwach sektora rolno-spożywczego podczas studiów.
Agroekobiznes – nowy międzywydziałowy kierunek studiów I stopnia w Politechnice Białostockiej
Agrobiznes wrażliwy na ekologię jest jedną z najbardziej przyszłościowych gałęzi zrównoważonej gospodarki. Wciąż wzrasta zapotrzebowanie na zdrową żywność i świadome przetwórstwo płodów rolnych. W Podlaskiem funkcjonuje idea Doliny Rolniczej 4.0 – konkurencyjnego rozwoju regionalnego, opartego na innowacyjności generowanej w ramach najnowszych modeli sieciowych.
Przez 3,5 roku studiów absolwenci kierunku agroekobiznes zdobędą specjalistyczną wiedzę oraz praktyczne umiejętności, które pozwolą efektywnie działać na rzecz ochrony bioróżnorodności, innowacyjnych rozwiązań w agrobiznesie oraz korzystnego rozwoju lokalnych społeczności.
– Kierunek kształci wykwalifikowanych inżynierów agroekologii, przetwórstwa spożywczego i zarządzania zasobami naturalnymi – informuje dr Małgorzata Kowczyk-Sadowy z Katedry Inżynierii Rolno-Spożywczej i Kształtowania Środowiska Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku politechniki Białostockiej. – Jest to kierunek międzywydziałowy, który doskonale wpisuje się w nowoczesne trendy edukacji, których zadaniem jest łączenie wiedzy inżynierskiej z wiedzą praktyczną.
Program studiów dostosowany jest do osób zainteresowanych rolnictwem, przetwórstwem spożywczym, ochroną środowiska oraz zarządzania zasobami naturalnymi, z naciskiem na specyfikę regionu Podlasia.
Fot: Paweł Jankowski/Politechnika Białostocka