Na ten moment czekało bardzo wiele osób. Zgodnie z obietnicą daną przez marszałka Artura Kosickiego popularny mural „Wyślij pocztówkę dla Babci” ponownie cieszy oczy mieszkańców regionu. Oficjalne odsłonięcie malowidła miało miejsce w poniedziałek, 31 lipca.
Dotrzymana obietnica
Jak przypomniał, malunek w 2021 r. został zakryty ze względu na termomodernizację budynku przy ul. Skłodowskiej-Curie. Marszałek deklarował wówczas, że dołoży starań, by powrócił na swoje miejsce. Tak też się stało, a podlaski samorząd dofinansował przedsięwzięcie kwotą 158 tys. zł.
– Dziś mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że słowa dotrzymałem. Mam nadzieję, że teraz już sprawa muralu „Wyślij pocztówkę dla Babci” jest zakończona i że będziemy mogli się skupić na tworzeniu nowych dzieł z równie ważną intencją – zaznaczył Artur Kosicki.
Mural przedstawia, zmarłą w kwietniu 2022 r., babcię dziennikarza radiowego Andrzeja Bajguza, który – jak twierdzi – tak właśnie ją zapamiętał.
Dbajmy o relacje z bliskimi
Radości z powrotu babci nie krył także Cezary Chwicewski, dyrektor kreatywny FUTD. Jak zauważył, wersja z 2023 roku jest jeszcze bardziej realistyczna niż jej poprzedniczka. Jednocześnie podkreślił, że „najważniejsze są wartości z tym związane – utrzymywanie jakościowych relacji z bliskimi”.
Obraz jest dziełem artystów z warszawskiego Good Looking Studio, wykonanym na podstawie wspólnego projektu Jana Estrady-Osmyckiego oraz zespołu kreatywnego FUTD.
– Mural powstał bardzo szybko, bo siedmiu artystów w niespełna siedem dni odmalowało to, co widzimy. Chciałem niezmiernie podziękować za zaangażowanie, profesjonalizm, kompetencje wszystkich, którzy pomogli nam to zrealizować – mówił Jan Roguz.
To na wskroś podlaskie
Na „nowym” malowidle pojawiły się pewne modyfikacje – zachęta do kontaktu również z dziadkami oraz doskonale znany lokalny regionalizm „dla” babci, który zastąpił przyimek „do”. Wytłumaczenie powodów tej zmiany autorzy tego obrazu ściennego zdecydowali się umieścić na elewacji budynku, gdzie czytamy:
„Bohaterka muralu, prababcia Eugenia ,była z naszego lokalnego świata– ciepłego, gościnnego, po prostu ludzkiego. Podobało się „dla niej, podoba się i „dla” nas. Tu wciąż tak się mówi to jest piękne. Na wskroś podlaskie”.
Mecenasem projektu jest Województwo Podlaskie, jego partnerem – Podlaski Instytut Kultury.
Źródło/Fot.: Województwo Podlaski