Ponad 3,2 mln złotych trafi do podlaskich gmin i powiatów na wsparcie rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych w tegorocznej edycji programu „Opieka wytchnieniowa”. Z roku na rok w naszym województwie wzrasta liczba samorządów zainteresowanych zapewnieniem swoim mieszkańcom wytchnienia od bardzo wymagającej i wyczerpującej opieki nad niesamodzielnymi podopiecznymi.
W 2025 roku program „Opieka wytchnieniowa” będą realizować 42 jednostki samorządu terytorialnego: 40 gmin i 2 powiaty. Dzięki ponad 3,2 mln złotych, przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z Funduszu Solidarnościowego, wsparcie otrzyma 464 członków rodzin lub opiekunów, w tym 95 rodziców lub opiekunów dzieci z niepełnosprawnością.
Coraz więcej podlaskich samorządów korzysta z programu „Opieka wytchnieniowa”
To bardzo ważny społecznie pogram i jeden z elementów skutecznie działającego państwa. Zapewnia wsparcie dla rodzin wychowujących dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności między 2. a 16. rokiem życia bądź opiekujących się osobami o znacznym stopniu niepełnosprawności
– wyjaśniał wojewoda podlaski Jacek Brzozowski na konferencji prasowej poświęconej programowi.
Na czym polega opieka wytchnieniowa?
Opieka wytchnieniowa (zwana też wyręczającą) to czasowe zastąpienie rodziny lub opiekunów w sprawowaniu opieki nad osobą niesamodzielną. To bardzo ważne wsparcie, zwłaszcza dla tych, którzy opiekę nad potrzebującymi pełnią stale, przez wiele miesięcy lub nawet lat.
Dzięki temu świadczeniu opiekunowie mogą – bez obawy o bezpieczeństwo podopiecznego – załatwić ważne sprawy lub zadbać o własne zdrowie i odpoczynek.
Wsparcie dla opiekunów może przyjmować różne formy: przybycie zastępczego opiekuna na kilka godzin do domu osoby potrzebującej lub przyjęcie podopiecznego do placówki zapewniającej pobyt dzienny albo opiekę całodobową.
Opieka wytchnieniowa w Podlaskiem w 2025 roku
Z tych różnych form opieki wytchnieniowej będą mogli w 2025 roku skorzystać mieszkańcy województwa podlaskiego.
Przykładowo trzy gminy – Zabłudów, Poświętne, Choroszcz – i powiat zambrowski proponują podopiecznym zarówno pobyt dzienny, jak i całodobowy.
Z kolei gminy Dubicze Cerkiewne i Juchnowiec Kościelny realizują zadanie wyłącznie w ramach pobytu całodobowego – w odpowiedniej placówce lub w innym miejscu, wskazanym przez uczestnika programu i zaakceptowanym przez gminę.
Do naszego województwa z programu trafi łącznie ponad 3,2 mln złotych. Największe dotacje otrzymają miasta Białystok (ponad 391 tys. złotych), Łomża (blisko 868 tys. zł) i Suwałki (ponad 135 tys. zł), a także powiat sokólski (129 tys. zł) oraz gminy Stawiski (ponad 289 tys. zł), Miastkowo (ponad 118 tys. zł) i Grajewo (ponad 116 tys. zł).
Jak wygląda opieka wytchnieniowa w Białymstoku?
Obecny na konferencji prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski, wyjaśniał, że miasto już od 2018 roku zapewnia opiekę wytchnieniową dla opiekunów osób ze spektrum autyzmu lub z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Zadanie to realizują fundacje Oswoić świat i Aktywni, prowadząc trzy tzw. mieszkania wytchnieniowe, w których można czasowo umieścić osoby wymagające opieki.
Jak podkreślał prezydent Białegostoku, dzięki rządowemu dofinansowaniu z programu „Opieka wytchnieniowa” miasto będzie mogło zapewnić wsparcie także w innej formie – wizyty zastępczego opiekuna w domu osoby niepełnosprawnej. Taka opcja jest szczególnie ważna dla podopiecznych niezdolnych do opuszczenia swojego mieszkania.
To jest dla opiekunów bardzo ważna pomoc, bo ich praca trwa 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. To niesamowicie ważne, że ktoś może przynajmniej przez jakiś czas ich zastąpić
– podkreślał Tadeusz Truskolaski.
Ważne wsparcie dla podlaskich gmin
Piotr Siniakowicz, prezydent Siemiatycz, do których trafi w tej edycji programu ponad 110 tys. złotych, dziękował rządowi w imieniu opiekunów osób z niepełnosprawnościami:
My, zdrowi, nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak ta opieka wytchnieniowa jest dla nich ważna. Oni angażują w opiekę całe życie, całe siły. Od czasu wejścia tego programu mogą chociaż chwilę odpocząć i znaleźć czas dla siebie. To niesamowita pomoc państwa, ponieważ opieka to ciężka praca.
Wójt gminy Gródek Wiesław Kulesza podkreślał, że wsparcie jest bardzo ważne także dla osób opiekujących się niesamodzielnymi seniorami:
Nasza gmina jest bardzo rozległa, to ponad 50 miejscowości, w których jest coraz więcej osób starszych i wymagających pomocy. Ta dotacja jest bardzo potrzebna, w naszym przypadku dotyczy 5 osób, nie dzieci. Jesteśmy zadowoleni z programu, korzystamy z niego kolejny rok i liczymy na dalsze wsparcie.
Rosnące zainteresowanie programem
Z roku na rok coraz więcej podlaskich samorządów decyduje się na udział w rządowym programie „Opieka wytchnieniowa”. W 2022 roku było to 21 jednostek samorządu terytorialnego. Kwota dofinansowania wyniosła wtedy ponad 2,4 mln. zł, co pozwoliło dotrzeć z pomocą do 464 osób. W 2025 roku opieką objętych zostaną 464 osoby z 42 jednostek, a dofinansowanie wyniesie blisko 3,2 mln zł.
Wojewoda Jacek Brzozowski podkreślał na konferencji:
To dla mnie bardzo ważne, że przybywa jednostek, które sięgają po te pieniądze i chcą realizować zadania wynikające z programu opieki wytchnieniowej. Będziemy zachęcać wszystkich wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów, by się zgłaszali. Pieniędzy nie zabraknie, będziemy się starali wspierać każdą jednostkę samorządu terytorialnego, która zgłosi się do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Wojewodzie wtórował poseł Krzysztof Truskolaski:
Chciałbym zaapelować do wszystkich samorządów województwa podlaskiego, aby zgłaszało się ich więcej do programu – wierzę, że w przyszłym roku dołączą do niego wszystkie gminy i wszystkie powiaty.
Rządowy program z państwowego funduszu
Program „Opieka wytchnieniowa” jest jednym z rządowych programów finansowanych z Funduszu Solidarnościowego, którego celem jest udzielanie wsparcia społecznego, zawodowego, zdrowotnego oraz finansowego osobom z niepełnosprawnościami.
Z Funduszu Solidarnościowego finansowane były lub są takie programy jak „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” (w 2024 roku) czy „Centra opiekuńczo-mieszkalne” (w 2019, 2021 i 2023 roku).
Źródło: Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku





