Ogólnopolska Kampania „Dzieciństwo bez przemocy” (8 października) zainaugurowana w Sejmie RP. Jest ona wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w Polsce i promuje rozwiązania sprzyjające dobremu dzieciństwu. Białystok również włącza się w tę kampanię, a w jej inauguracji uczestniczyła zastępczyni prezydenta Białegostoku Eliza Agnieszka Cybulko.
Kampania „Dzieciństwo bez przemocy” to ogólnopolskie i lokalne inicjatywy oraz działania edukacyjne i medialne, które trwać będą od 8 października do 19 listopada 2024 roku.
Kampania koncentruje się na:
- uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
- wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci,
- promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,
- promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna– Cieślak.
– Białystok przyłączył się oczywiście do tego przedsięwzięcia. To niezwykle ważna i potrzebna akcja, bo choćby z doniesień medialnych wiemy, jak wiele dzieci w naszym kraju jest w różny sposób krzywdzonych. Mam nadzieję, że jej efekty będą dostrzegalne – powiedziała zastępczyni prezydenta Białegostoku Eliza Agnieszka Cybulko.
W czasie kampanii, 17 listopada białostockie WidziMisie – bardzo popularne wśród mieszkańców i turystów figurki wykonane z brązu – zostaną ubrane w czerwone szaliki. Tak samo przystrojone zostaną pomnik młodego Ludwika Zamenhofa i rzeźba Kawelina. Szczególnym, symbolicznym momentem akcji będzie jej finał 19 listopada, w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia najmłodszych budynki i inne obiekty architektoniczne w całej Polsce zostaną podświetlone na czerwono. W Białymstoku będzie to siedziba Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej 1. Ponadto 22 listopada na Uniwersytecie w Białymstoku odbędzie się konferencja „Rodzina – przestrzeń bezpiecznego dzieciństwa?”.
Dzieciństwo bez przemocy
Kampania pomyślana została przez organizatorów jako coroczne wydarzenie mobilizujące całe społeczeństwo do zapobiegania krzywdzeniu dzieci. Instytucje, organizacje i firmy w całej Polsce podejmują w czasie trwania kampanii różne inicjatywy edukacyjne dotyczące ochrony dzieci. Szczegółowe informacje o kampanii dostępne są na stronie internetowej.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w ubiegłym roku opublikowała raport z badania „Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce 2023”. Badanie zostało zrealizowane przez organizację już po raz trzeci (poprzednie edycje w 2013 i 2018 r.). Przeprowadzono je na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 2026 nastolatków w wieku 11-17 lat. Wynika z niego, że 79% dzieci i nastolatków przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy. Krzywdzenia doświadczają najczęściej ze strony swoich rówieśników (66%) i bliskiej osoby dorosłej (32%). 26% młodych respondentów doświadczyło wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego – to trzecia najczęściej wskazywana przez dzieci kategoria przemocy.
Źródło: UM Białystok