Miasto Białystok aktywnie włącza się w kampanie „Dzieciństwo bez przemocy” organizowaną przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Partnerem kampanii w Białymstoku jest Centrum Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia KLANZA.
Kampania ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci, wsparcie dla osób reagujących na przemoc wobec dzieci, promocję uważnego rodzicielstwa, które zachęca do świadomego i empatycznego wychowania dzieci oraz propagowanie systemowych rozwiązań mających na celu ochronę dzieci przed krzywdzeniem.
– Udział w tej kampanii pomaga budować świat, w którym każde dziecko czuje się bezpieczne i chronione – mówi zastępczyni prezydenta Białegostoku Eliza Agnieszka Cybulko. – W najbliższych dniach w Białymstoku zostały zaplanowane różnorodne działania, aby zwrócić uwagę na problem przemocy wobec dzieci i pokazać sposoby wyjścia z tego problemu.
W niedzielę (17 listopada) figurki Widzimisiów oraz rzeźba Młodego Zamenhofa i Pies Kawelin zostaną „ubrane” w czerwone szaliki. Zbiórka osób chętnych do uczestniczenia w tej akcji będzie o godz. 12.00 przy rzeźbie Młodego Zamenhofa.
„Dzieciństwo bez przemocy”
W Międzynarodowym Dniu Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci (wtorek, 19 listopada) w placówkach oświatowych odbędzie się akcja „Zaświeć się na czerwono”. Polega na umieszczenia na swoim ubraniu czerwonego elementu, np. wstążeczki — w myśl wyrażenia sprzeciwu wobec przemocy wobec dzieci. Również w tym dniu od godz. 17.00 zostanie podświetlony na czerwono budynek Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej 1 oraz Muzeum Sybiru.
Miasto Białystok współfinansuje konferencję „Rodzina – przestrzeń bezpiecznego dzieciństwa” odbywającą się w ramach kampanii 22 listopada (piątek) w Białymstoku. Uczestnikami konferencji będą pedagodzy, psychologowie oraz pracownicy placówek pomocowych. Podczas konferencji zostanie poruszonych wiele ważnych tematów m.in.:
- „Dziecko w objęciach Narcyza – co się dzieje w tym domu?”,
- „Procedura Niebieskiej Karty jako narzędzie ochrony praw dziecka przed przemocą”,
- „Rozwód oczami dziecka. Pomoc dzieciom doświadczającym kryzysu rozwodu.”
W Białymstoku poza konferencją organizowane będą dni otwarte w Centrum Pomocy Dzieciom dla przedstawicieli różnych grup – profesjonalistów, rodziców/opiekunów, dzieci i młodzieży oraz we współpracy z mediami cykl audycji dot. przemocy wobec dzieci.
Do wzięcia udziału w kampanii zostały zaproszone wszystkie placówki oświatowe oraz organizacje pozarządowe działające na terenie miasta. Poza udziałem w zaplanowanych już wydarzeniach mogą one dorealizować działania w ramach zadań własnych na rzecz ochrony dzieci korzystając z materiałów kampanijnych ze strony https://dziecinstwobezprzemocy.pl/.
W ramach kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy” szczególnie istotne jest zachęcanie dzieci i młodzieży do aktywnego uczestnictwa, co nie tylko zwiększy ich świadomość, ale także pomoże w kształtowaniu postaw sprzyjających budowaniu bezpiecznego i wspierającego środowiska.
Źródło: UM Białystok