Szybka diagnoza u lekarza rodzinnego w kontakcie ze specjalistą bez względu na miejsce zamieszkania oraz możliwość bieżącej konsultacji między specjalistami w przypadku poważniejszych stanów chorobowych. Takie możliwości daje właśnie uruchomiony projekt e-Konsylium.
Projekt, na który Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło ponad 20 mln złotych, umożliwi e-konsultacje specjalistyczne pomiędzy lekarzem POZ i specjalistą ze szpitala partnerskiego, jak też pomiędzy specjalistą ze szpitala partnerskiego i specjalistą z ośrodka wysokospecjalistycznego.
W rozpoczętym właśnie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu pilotażu będą możliwe konsultacje kardiologiczne oraz onkologiczne w zakresie nowotworu piersi. Łącznie działać będzie osiem sieci w ramach projektu e-konsylium: po cztery z dziedziny kardiologii i onkologii oraz czterdzieści szpitali partnerskich: po dwadzieścia z każdej specjalizacji. Do tego dochodzi osiemdziesiąt placówek POZ: po czterdzieści z każdej specjalizacji. Z e-konsultacji specjalistycznych skorzysta co najmniej 4 tys. pacjentów.
„To kolejny krok ze strony Ministerstwa Zdrowia, który ma przybliżyć pacjentowi lekarza specjalistę i ułatwić z nim kontakt. Mamy wszak opiekę koordynowaną, czyli bieżący kontakt ze specjalistą po stronie medycyny rodzinnej. Teraz uzupełniamy ją o kontakt i konsultacje ze szpitalem oraz konsultacje między szpitalami o różnym poziomie wyspecjalizowania. W każdej z tych sytuacji to pacjent jest w centrum zainteresowania” – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.
Jak e-konsultacje będą wyglądać w praktyce? Za pośrednictwem specjalnej platformy powstałej pod nadzorem i ze środków Ministerstwa Cyfryzacji, lekarze będą mogli przekazywać sobie pełną dokumentację medyczną pacjenta wraz z wynikami z diagnostyki obrazowej oraz konsultować na bieżąco, przez kamerę stan zdrowia pacjenta.
„Narzędzia elektroniczne już od dłuższego czasu wspierają pacjentów i lekarzy. Mamy na tym polu jako Polska niemałe dokonania. Jest przecież e-recepta, e-skierowania, czy e-dokumentacja medyczna. E-konsultacje to rozwiązanie, które pomoże pacjentowi w szybszej diagnostyce” – mówi minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
Partnerem projektu e-Konsylium jest Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy, a środki przeznaczone na budowę specjalnej platformy pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach realizacji działań projakościowych w systemie ochrony zdrowia.
„Idea e-Konsylium to coś więcej niż standardowa konsultacja pacjenta, to nasza oferta skierowana do lekarzy rodzinnych. Dzięki temu rozwiązaniu pacjent – także ten trafiający do lekarza POZ w małej miejscowości – otrzyma szybko diagnozę i propozycję leczenia. To rozwiązanie jest szczególnie ważne w kontekście alarmujących statystyk w zakresie schorzeń kardiologicznych” – przekonuje dyrektor Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski.
Projekt będzie realizowany do 31 grudnia 2023 r. A po tej dacie będzie rozszerzony o kolejne zakresy specjalizacji i świadczeń.