Rodzinnym Piknikiem Nauki i Sztuki na Stadionie Miejskim w Białystoku rozpoczął się XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Przedsięwzięcie organizuje 12 uczelni z Białegostoku, Łomży i Suwałk oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Cel to popularyzacja i rozbudzanie zainteresowań naukowych, a także promocja badań prowadzonych w naszym regionie. Przy czym zarówno tematyka badań, jak i dziedziny naukowe przedstawiane są szerokiej publiczności w atrakcyjnej i zrozumiałej dla każdego formie. Dlatego publiczność festiwalowa to odkrywcy od 3 do 103 lat! Propozycje są tak zróżnicowane, że bawić się i jednocześnie pogłębiać swoją wiedzę może tu każdy.
XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki zaplanowano w dniach 15-19 maja. To będzie niezwykle intensywny weekend! Uczelnie przygotowały ponad 1200 atrakcyjnych wydarzeń! Każde z nich to okazja, żeby przeżyć niezapomnianą przygodę oraz niezależnie od wieku i posiadanej wiedzy zainspirować się i rozbudzić własną pasję do poszukiwań naukowych.
Festiwalowe dni na poszczególnych uczelniach otwiera zaproszenie od Politechniki Białostockiej. Ta uczelnia jest w tym roku koordynatorem Festiwalu.
Na poniedziałek 15 maja Politechnika Białostocka przygotowała rekordową liczbę ponad 180 wydarzeń! Będą wykłady, warsztaty, doświadczenia, prezentacje, wystawy, konkursy, zwiedzanie z przewodnikiem i wiele, wiele innych atrakcji. Na festiwalowe spotkanie z Politechniką Białostocką zapisały się przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły średnie, studenci – blisko 2 000 uczestników!
Imprezy Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki w Politechnice Białostockiej odbędą się na sześciu wydziałach uczelni, a także w Bibliotece, Studium Języków Obcych, Archiwum Uczelnianym i Centrum Historii PB oraz Radiu Akadera. W ich przygotowanie zaangażowali studenci i wykładowcy. Trudno o lepszych przewodników po świecie nauki i techniki!
Wydział Architektury zaprasza uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej na ARCHIzabawy, czyli warsztaty przybliżające pracę architekta. Po zapoznaniu się z takimi pojęciami jak: skala, rzut, przekrój, elewacja, mali architekci stworzą swój własny autorski projekt architektoniczny. W Hali Wydziału Architektury przygotowano wystawy. To między innymi rysunki oraz zaprojektowane przez studentów modele domów jednorodzinnych i czatowni – specjalnych obiektów do prowadzenia obserwacji przyrody w Biebrzańskim Parku Narodowym.
Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku zorganizował gry i zabawy przyrodnicze. Jak dobrze rozpoznajemy leśne zwierzęta i rośliny? Co wiemy o ich życiu i ochronie? To wszystko podczas warsztatów dla najmłodszych odkrywców. Będą też zajęcia z uważnego patrzenia przez oko mikroskopu – w ten sposób poszukamy życia w kropli wody. Natomiast starszych odbiorców zapraszamy na zajęcia z warsztatu budowniczych i projektantów dróg. Nauczymy się wykonywać pomiary geodezyjne, używać wahadła izochronicznego, dalmierza i niwelatora. Porozmawiamy też o technologiach energetyki cieplnej.
Na Wydziale Elektrycznym uczniowie szkół podstawowych dowiedzą się dlaczego nie wolno używać suszarki w trakcie kąpieli, czyli jak bezpiecznie użytkować urządzenia elektryczne. Licealistów i uczniów techników zapraszamy na eksperymenty laboratoryjne związane z przepływem prądów zwarciowych. Będzie też wykład i eksperymenty świetlne, spróbujemy wspólnie odpowiedzieć na pytania: co to jest światło, czy rośliny widzą, jak miesza się światło. Porozmawiamy też o energii elektrycznej pozyskiwanej z odnawialnych źródeł energii.
Na Wydziale Informatyki 15 maja każdy będzie mógł spróbować swoich sił w programowaniu robotów sumo oraz zanurzyć się w rzeczywistości wirtualnej. Dowiemy się jak działa internet rzeczy i technologia WPF. Poznamy możliwości serwerów w chmurze. Młodzi informatycy i technicy docenią natomiast warsztaty z symulatorem Arduino i programowania gier w Scratch 3. Będą również ciekawostki matematyczne! Sprawdzimy co jest po drugiej stronie lustra, gdzie kończy się wstęga Möbiusa, co łączy mosty i grafy. Za pomocą geometrii stworzymy piękne elementy architektoniczne.
Jest takie miejsce w Politechnice Białostockiej, które jest mekką dla miłośników motoryzacji. To hala pojazdowa Wydziału Mechanicznego. Tu zapraszamy na pokazy bolidów wyścigowych skonstruowanych przez ekipę Cerber Motorsport, których zebrała się już całkiem liczna flota! Będą też badania pojazdów samochodowych na hamowni podwoziowej. Swoje wynalazki ułatwiające życie osobom z niepełnosprawnościami pokażą studenci inżynierii biomedycznej ze Studenckiego Koła Naukowego ORTHOS. Nauczymy się też wyrabiać własne mydło i spojrzymy przez superczułe oko mikroskopu elektronowego. Sprawdzimy, jak zbudowane są instalacje inteligentnych domów.
Archiwum Uczelniane i Centrum Historii Politechniki Białostockiej zaprasza 15 maja do zwiedzania wystawy stałej, która opowiada o historii naszej uczelni, jej potencjale i wielu ciekawostkach dotyczących kształcenia inżynierów. Pierwsze grupy umówiły się na oglądanie już o godz. 9. Będzie też niespodzianka! To nowa ekspozycja, którą pracownicy Centrum przygotowali w rocznicę śmierci prof. Jerzego Grygorczuka (1944-2022). Ten uznany artysta plastyk i rzeźbiarz przez wiele lat był wykładowcą Politechniki Białostockiej. Na wystawie „Pracownia rzeźbiarska – studio form prof. Jerzego Grygorczuka” można zobaczyć wybrane dzieła, unikalne zdjęcia, dłuto oraz wiele innych przedmiotów pochodzących z pracowni Mistrza. Centrum Historii Politechniki Białostockiej mieści się na parterze Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, ul. Wiejska 45 C.
XIX PFNiS to wspólne przedsięwzięcie 12 uczelni z Białegostoku, Łomży i Suwałk oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Koordynatorem głównym jest Politechnika Białostocka.
Kolejne dni XIX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki to:
- 15 maja – dzień festiwalowy w Politechnice Białostockiej i Państwowej Uczelni Zawodowej im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach,
- 16 maja – Uniwersytet w Białymstoku oraz Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki w Białymstoku,
- 17 maja – Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku,
- 18 maja – Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku, Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku, Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku, Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku,
- 19 maja – Akademię Nauk Stosowanych w Łomży, Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.
Nawigowanie po bogatym programie Festiwalowym i wybranie tego wydarzenia, w którym chcemy wziąć udział ułatwia nowa i kolorowa strona festiwalu: https://podlaskifestiwal.pl/
XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki organizują: Politechnika Białostocka (koordynator), Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku, Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku, Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku, Uniwersytet w Białymstoku, Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku, Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku.
Swoimi patronatami wydarzenie objęli: Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Łomży, Prezydent Miasta Suwałk oraz Prezydent Miasta Białegostoku.
Patroni medialni: Radio Akadera, Geekstok.pl, Platon TV Białystok, TVP 3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, 4lomza.pl, Suwalki.info
Źródło: Politechnika Białostocka









