Grudzień na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku obfitował w szereg istotnych wydarzeń. Pora je pokrótce podsumować.
Pierwszym z nich była wizyta dr hab. Marcina Wiącka, prof. UW – Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO), który spotkał się z młodzieżą z podlaskich szkół średnich oraz wziął udział w oficjalnym otwarciu Punktu Przyjęć Interesantów RPO na naszym wydziale. Warto przypomnieć, że punkt ten jest czynny w każdy pierwszy czwartek miesiąca (w styczniu i maju – wyjątkowo będzie to drugi czwartek miesiąca), w godzinach 10.00-15.00 w pok. 119. Przyjmują w nim będą pracownicy Biura RPO.
Nieco później dr. hab. Piotr Fiedorczyk, prof. UwB – kierownik Pracowni Historii Prawa w Zakładzie Nauk Historyczno-Prawnych, Teorii i Filozofii Prawa oraz Komparatystyki Prawniczej został wybrany na wiceprzewodniczącego Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków w Białymstoku.
W Mikołajki, 6 grudnia, studenci i pracownicy Wydziału Prawa przystąpili do udziału w Maratonie Pisania Listów Amnesty International Polska, podczas którego tysiące osób na całym świecie łączą siły, by wspierać tych, którzy walczą o prawa człowieka.
Ważnym momentem było ponadto podpisanie porozumienia o współpracy przez dr. Andrzeja Melezini – sędziego i prezesa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Białymstoku oraz dr. hab. Artura Olechno, prof. UwB – Dziekana Wydziału Prawa. Zapewnia ono możliwość organizowania przy współudziale WSA w Białymstoku seminariów oraz konferencji naukowych, a także odbywania przez żaków z UwB studenckich praktyk i staży zawodowych w sądzie.
Niedziela, 8 grudnia, upłynęła tymczasem pod znakiem zaciętej rywalizacji sportowej. To wszystko za sprawą IV Turnieju Szachowego o Puchar Dziekana Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, w którym wzięło udział blisko 50 zawodników z różnych części regionu.
Również w grudniu z radością i wielką duma informowaliśmy, że prof. dr hab. Rafał Dowgier z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku odebrał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy tytuł profesora nauk społecznych.
Nie omieszkaliśmy również podsumować zajęć, które pracownicy Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku przeprowadzili w białostockim Liceum INFOTECH w Białymstoku.
Na Wydziale Prawa gościliśmy też uczniów z klasy z X LO im. Wisławy Szymborskiej w Białymstoku, którzy uczestniczyli w warsztacie dr. Konrada Wnorowskiego pt.: „Street criminal law, czyli jak nie zostać ani sprawcą ani ofiarą czynów zabronionych w życiu codziennym”.
Grudzień na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
W tym miesiącu członkowie Koła Naukowego Prawa Europejskiego i Praw Człowieka wyjechali do Wilna by wziąć udział w seminarium naukowym „Młodzież w Europie”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Koło Naukowe Studentów Europeistyki im. Roberta Schumana z Filia Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie / Balstogės universiteto filialas we współpracy z Kołem Naukowym Prawa Europejskiego i Praw Człowieka działającym na Wydziale Prawa UwB. Podczas seminarium żacy przedstawili swoje wystąpienia na temat wyzwań, przed którymi stoi młodzież w Europie. Skupili się przede wszystkim na takich zjawiskach jak ekstremizm oraz działania i projekty Unii Europejskiej wspierające młodych obywateli.
Kolejnym istotnym wydarzeniem był gościnny wykład ze studentami Szkoły Głównej Handlowej (SGH Warsaw School of Economics) w Warszawie na kierunku Międzynarodowe stosunki gospodarcze, który, na specjalne na zaproszenie prof. dr hab. Jerzego Menkesa, poprowadziła dr hab. Iwona Wrońska, prof. UwB.
16 grudnia studentów Wydziału Prawa odwiedzili zaś pracownicy Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku. Spotykali się z nimi po to, by opowiedzieć o tym, czym jest Legia Akademicka i jakie perspektywy roztacza przed osobami, które zdecydują się do niej wstąpić.
Również w drugiej połowie miesiąca realizowaliśmy materiał filmowy na temat osiągnięć Daniela Jarmoca – absolwenta kierunku prawo na naszym Wydziale, naszego obecnego doktoranta, a zarazem absolwenta kierunku architektura na Politechnice Białostockiej. To właśnie on w listopadzie br. obronił pracę magisterską, w której postanowił zaprojektować adaptację i rozbudowę zabytkowego budynku Wydziału Prawa UwB.
Na Wydziale Prawa UwB gościliśmy poza tym członków Koła Naukowego Studentów Europeistyki im. Roberta Schumana z Filii UwB Wilnie (Wydział Ekonomiczno-Informatyczny). Okazją do spotkania było seminarium dotyczące kwestii mniejszości narodowych, zwłaszcza w kontekście regionów pogranicznych.
Co więcej, nasi studenci bardzo chętnie zaangażowali się w akcję charytatywną Fundacji Dialog pod nazwą „Pomoc w sobie ma moc!”, w ramach której prowadzili przedświąteczną zbiórkę odzieży i artykułów spożywczych na rzecz osób w trudnej sytuacji życiowej.
Nie możemy także zapomnieć o wizycie studentów z Koła Naukowego Prawa Pracy UwB w Sądzie Rejonowym w Białymstoku, połączonej z udziałem w rozprawie z prawa pracy pod przewodnictwem sędziego SR Tomasza Kałużnego.
19 grudnia doszło tymczasem do zawarcia porozumienia o współpracy pomiędzy Wydziałem Prawa UwB a Izbą Komorniczą w Białymstoku. Dokument podpisali: dr hab. Artur Olechno, prof. UwB – Dziekan Wydziału Prawa UwB oraz Michał Maciejczyk – Prezes Izby Komorniczej w Białymstoku, komornik sądowy. Porozumienie zapewni możliwość organizowania wspólnych projektów naukowych, integrowanie środowisk eksperckich, przeprowadzanie konsultacji i doradztwa merytorycznego, organizowanie seminariów, konferencji naukowych, szkoleń i warsztatów, a także zagwarantuje studentom odbywanie praktyk i staży zawodowych, wspieranie edukacji prawniczej i promocji zawodu komornika sądowego, szeroko pojęte doradztwo oraz konsultacje przy tworzeniu programów studiów i planów aplikacji.
W tym miesiącu dr Magdalena Kun-Buczko z Zakładu Prawa Europejskiego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku odebrała z rąk Rektora UwB – prof. dr. Hab. Mariusza Popławskiego powołanie na stanowisko Pełnomocnika Rektora ds. równego traktowania. Sprawami związanymi z tą materią zajmować się będzie do końca sierpnia 2028 r.
Pod koniec miesiąca dotarła do nas jeszcze jedna znakomita nowina. Dr Jolanta Drobot z Katedry Prawa Własności Intelektualnej Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku uzyskała wyróżnienie w VI Edycji Konkursu Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości na najlepszą pracę habilitacyjną i doktorską z zakresu nauk prawnych. Doceniono ją za publikację pt.: „Szczególne przypadki wygaśnięcia stosunku pracy”.
Źródło: UWB