Celina Mioduszewska powraca! Autorka powieści obyczajowych i romansów tym razem zaprasza Cię w literacką podróż w samo serce malowniczego Podlasia.
Stefania urodziła się w czasach, w których głos kobiet rozmywał się wśród męskich dyskusji. I choć wspierało ją wielu, byli również tacy, przez których droga do spełnienia marzeń bywała wyboista. Podlasianka jednak nawet na chwilę nie zboczyła z wyznaczonej trasy, a o jej sile i wytrwałości mówili przedstawiciele wszystkich klas społecznych.
Historia siłaczki znad Narwi
Krzyżewo, niewielka wieś na Podlasiu. W szkole rolniczej praca wre, nikt nie próżnuje. Ogrodnictwo wykłada sama założycielka, Stefania Karpowiczówna. Wspierana przez matkę, spełniła swoje największe marzenie o założeniu szkoły dla okolicznego włościaństwa. Kobieta urodzona jeszcze w epoce pozytywizmu, przesiąknięta ideami pracy organicznej i pracy u podstaw, z werwą przechodzi przez kolejne epoki: Młodą Polskę, dwudziestolecie międzywojenne i dwie wojny. Poznaje największych: Sienkiewicza, Żeromskiego, Reymonta, Tetmajera, Skłodowską-Curie, Glogera. Ceniona przez elity i kochana przez chłopstwo, bez wahania niesie pomoc tym, którzy najbardziej jej potrzebują. Ale są też tacy, dla których bezinteresowna dobroć Stefanii jest solą w oku… Czy uda jej się przetrwać historyczną zawieruchę i ocalić dzieło swojego życia?
Dziedziczka lipowej alei to powieść o niezwykłej kobiecie – Podlasiance, ziemiance, malarce i nauczycielce – siłaczce znad Narwi, która w trudnych dla ojczyzny czasach nie wahała się pomagać potrzebującym.
Na opuszczenie ziemiańskiej siedziby miała tydzień.
Z przedmiotów, z którymi się zżyła, została część mebli i kilka książek.
Zapragnęła je mieć przy sobie. Została zdegradowana i brutalnie osądzona.
Zaliczono Stefanię do grona bogaczy i wyzyskiwaczy biedoty wiejskiej.
Doświadczyła okrucieństwa wpisanego w ludzki los.
Tym, co podtrzymywało ją na duchu, była dobroć okazywana przez
uczniów i ich rodziny. Pod swój dach przyjęli ją ci, którym służyła.
Jak Stefania poradzi sobie w ciężkich dla wszystkich wojennych latach? Przekonaj się, czytając książkę!
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Novae Res i jest dostępna w sprzedaży na stronie:
O autorce
Celina Mioduszewska – absolwentka polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła także studia podyplomowe w Instytucie Badań Literackich PAN. Jest autorką powieści obyczajowych: Powierniczka tajemnic (2020), Sawantka (2021), Kaszmirowa chustka (2022) i Złodziejki żon (2023). Uwielbia podróże, dobrą literaturę i kreowanie piórem nowych światów.