Kolejna udana współpraca Rafała Roskowińskiego ze studentami z Politechniki Białostockiej. Wspólnie przenieśli historię Twierdzy Modlin na mural
Po bardzo udanej realizacji na kampusie Wydziału Inżynierii Zarządzania, zespół studentów z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej podjął się kolejnego ambitnego wyzwania! Tym razem studenci z kierunku grafika ozdobili mury wokół ważnego dla Polaków zabytku – Twierdzy Modlin. Pracowali pod kierunkiem uznanego muralisty dr Rafała Roskowińskiego.
Już od 2022 roku na ścianach wokół obiektów Twierdzy Modlin pojawiają się wielkoformatowe obrazy o tematyce historycznej. Tworzy je dr Rafał Roskowiński w ramach projektu Ministerstwa Obrony Narodowej „Mur, ale historia Wojska Polskiego”. Już od roku, przy ul. Ledóchowskiego, można podziwiać mural poświęcony pamięci polskich żołnierzy, którzy stawili czoła bolszewikom w 1920 r. W czerwcu 2023 r. zakończone zostały prace nad monumentalnymi obrazami, przedstawiającymi sceny walk powstania styczniowego, w którym Twierdza Modlin odegrała znaczącą rolę. Natomiast w sierpniu historię tego miejsca pomogli uwiecznić na murze studenci Politechniki Białostockiej.
Monika Flis, Grzegorz Kuś, Zofia Kolenkiewicz, Antoni Dombek, Marcin Kośnik, Michał Chojnowski na co dzień studiują na kierunku grafika, na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Część swoich wakacji poświęcili na pracę. Przez dwa tygodnie gorącego sierpnia cierpliwie i precyzyjnie przenosili projekt Rafała Roskowińskiego na mury okalające obiekty należące do Wojska Polskiego przy ul. Generała Wojciecha Chrzanowskiego w Nowym Dworze Mazowieckim. Pracowali pod kierunkiem twórcy polskiego street artu Dariusza Paczkowskiego.
– Część studentów z naszej grupy malowała mural na kampusie Wydziału Inżynierii Zarządzania. Miała więc już niezbędne doświadczenie i praktykę w realizacji tego typu prac. Tu projekt był naprawdę duży i praca nad nim przeciągała się często do późnych godzin nocnych. Troszkę dokuczał też sierpniowy upał. Ale było warto. Tego doświadczenia, umiejętności i też, nie ukrywam, ogromnej satysfakcji, nie zdobylibyśmy gdzie indziej. Historia na muralu opowiada o kilku epokach historycznych. Są tu sceny batalistyczne, portrety, tekst – naprawdę fajne rzeczy do malowania, ale też spora odpowiedzialność i wyzwanie. Mam nadzieję, że spodoba się turystom i mieszkańcom – mówił student grafiki, Antoni Dombek.
Zrealizowany rękami studentów Politechniki Białostockiej mural przybliża bogatą historię Twierdzy Modlin, która na przestrzeni lat była miejscem działań militarnych w czasie wojny polsko-szwedzkiej (potop szwedzki) i wojny francusko-rosyjskiej prowadzonej przez Napoleona – głównego pomysłodawcę przekształcenia twierdzy z magazynu żywności na obóz warowny. Zobaczyć tu można również portrety bohaterów Twierdzy: płk. Edwarda Malewicza, który dowodził jej obroną w 1919 r. podczas wojny polsko-radzieckiej, a także generała Wiktora Thommée – bohaterskiego obrońcy Twierdzy Modlin we wrześniu 1939 roku.
Gratulujemy naszym studentom kreatywnego pomysłu na spędzenie wakacji i czekamy na oficjalne odsłonięcie muralu!
Zdjęcia autorstwa Piotr Zakrzewski
Źródło: Politechnika Białostocka