Jak projektować, budować i nadzorować dachy zielone? Praktyczne szkolenie w Politechnice Białostockiej
Blisko 70 osób – studentów i nauczycieli akademickich Politechniki Białostockiej, a także architektów i projektantów – uczestniczyło w certyfikowanym szkoleniu na temat wykonawstwa tzw. dachów zielonych w Politechnice Białostockiej.
Zalety dachów zielonych są niezaprzeczalne – potrafią magazynować wodę oraz schłodzić i oczyścić powietrze. To temat niezwykle aktualny i obecny w różnych dziedzinach: architekturze, urbanistyce, ekologii, czy ochronie środowiska.
– Powinniśmy walczyć o każdy skrawek wolnej przestrzeni, żeby wprowadzić zieleń do naszych miast. To najlepsza strategia, aby zaadaptować się do zmian klimatu, a także poprawić zarządzanie zasobami wodnymi – mówi dr inż. arch. kraj. Kamil Rawski z Katedry Budownictwa Zrównoważonego i Instalacji Budowlanych na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. – Te wszystkie aspekty łączą dachy zielone, które o ile są dobrze zaprojektowane i zbudowane, potrafią zatrzymać od 50% do nawet 95% wody opadowej.
Certyfikowane szkolenie w Politechnice Białostockiej poprowadzili: Jarema Andrzej Rabiński, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone”, rzeczoznawca oraz Aleksander Lech rzeczoznawca, Prezes Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu.
– Na dach zielony możemy spojrzeć jako na rozwiązanie proekologiczne w budownictwie. Przy czym sama nazwa jest pewnym uogólnieniem, bo dach zielony może powstać na stropodachu, czy płycie balkonowej lub tarasowej – mówi Jarema Andrzej Rabiński. – Podczas pierwszej części spotkania mówiliśmy o wszystkich jego zaletach w sferach: społecznej, ekonomicznej, przyrodniczej, ekologicznej, a nawet, jako nowego miejsca pracy. Natomiast druga część szkolenia dotyczyła dachów zielonych w ujęciu stricte technicznym, czyli układu specjalistycznych warstw, utworzonych najczęściej na bazie betonowego dachu.
W Polsce nie istnieje specjalistyczna legislacja dotycząca zielonych dachów, nie ma też jednolitej terminologii stosowanej w branży budowlanej. Z tego względu Polskie Stowarzyszenie „Dachy Zielone” przygotowało opracowanie: „Podziały i rodzaje dachów zielonych”. Publikacja powstała pod redakcją Jeremy Andrzeja Rybińskiego oraz Marty Weber-Siwirskiej.
– Szkolenie w Politechnice Białostockiej poprowadziliśmy pro publico bono, w interesie młodych ludzi, którzy w przyszłości staną przed wyzwaniem zaprojektowania lub poprowadzenia procesu inwestycyjnego dachu zielonego – mówi Jarema Andrzej Rabiński. – Dzielimy się wiedzą praktyczną w tym zakresie, przekonując, że warto postawić na sprawdzone systemowe rozwiązania ZinCo. Ta technologia zapewnia prawidłowe działanie zielonego dachu i jego dowolną aranżację. Ponieważ górną warstwą dachu wcale nie muszą być wyłącznie rośliny. Może być to układ zbiornika wodnego, elementy małej architektury, czy nawet boisko sportowe. Ważne, żeby projekt powstał zgodne ze sztuką.
Bezpłatne szkolenie Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone” pt. Projektowanie, budowa i nadzorowanie tzw. dachów zielonych w systemie ZinCo” odbyło się 19 maja 2025 r. To drugie po szkoleniu „Ochrona podziemnej części drzewa w procesie inwestycyjnym” wydarzenie z cyklu szkoleń zawodowych, które Politechnika Białostocka organizuje cyklicznie przy współpracy ze stowarzyszeniami branżowymi. Wszystko po to, żeby podnosić kwalifikacje pracowników uczelni oraz jakość kształcenia młodych inżynierów z kierunków: architektura krajobrazu, architektura, gospodarka przestrzenna i pokrewnych.
W zorganizowanie bezpłatnego szkolenia dotyczącego projektowania, budowy i nadzorowania tzw. „dachów zielonych” w systemie ZinCo zaangażowali się studenci z Koła Naukowego Architektury Krajobrazu „Przestrzeń Zieleni”, działającego na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.
Partnerzy wydarzenia: Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu SPAK Oddział Podlaski. Patronat honorowy: dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB, Ambasador Europejskiego Paktu na Rzecz Klimatu.





