Prymas Tysiąclecia, mąż stanu, patriota, kapłan, łomżyniak. W niedzielę 28 maja Rada Powiatu Łomżyńskiego uroczyście przyjęła uchwałę, że błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński jest od tego dnia patronem powiatu. Gratulacje przekazali samorządowcom wicemarszałek Marek Olbryś i przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski.
– Dziękujemy w imieniu samorządu województwa za wybór tak wspaniałej postaci, wielkiego Polaka, na patrona samorządu powiatu. Kardynał nie krył swoich związków z Łomżą i był z nich dumny. Ja często powtarzam, że jestem łomżyniakiem i mam obowiązki łomżyńskie. Taki patron to wielki zaszczyt i zobowiązanie dla władz, ale też społeczeństwa, żeby być lepszymi – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
Przewodniczący Bogusław Dębski dołączył także swoje refleksje.
Uroczystości związane z przyjęciem kardynała jako patrona powiatu rozpoczęły się już 12 maja prelekcją i pokazem filmu „Czas to miłość” oraz wystawą obrazującą związki Prymasa Tysiąclecia z Łomżą. Potem był także specjalny koncert Beaty Bednarz, a zakończeniem będzie w czerwcu spotkanie promujące książkę wicestarosty Marii Dziekońskiej „Jesteśmy dziećmi WOLNOŚCI”. Kulminacją był jednak 28 maja, czyli dzień 42. rocznicy śmierci kardynała Stefa Wyszyńskiego i dzień po ogólnopolskim święcie samorządowców. Rozpoczęło go otwarcie wystawy w Muzeum Diecezjalnym w Łomży. Odbyła się także uroczysta sesja Rady Powiatu, wyjątkowo w sali Filharmonii Kameralnej.
– Skupiamy się w codziennej pracy na inwestycjach i decyzjach, które ułatwiają życie. Ale chcemy też, by wartości wynikające z nauczania i osobistego przykładu kardynała Stefana Wyszyńskiego na stałe zagościły w naszym życiu: miłość do ojczyzny, szacunek dla człowieka, odwaga i niezłomność w trudnych czasach. To nauka uniwersalna – mówił starosta Lech Marek Szabłowski, odwołując się do słów kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Z wielkim zainteresowaniem uczestnicy sesji wysłuchali fragmentów homilii, jaką kardynał Stefan Wyszyński wygłosił w 1970 roku Łomży. Zawarł w niej osobiste słowa o mieście, o Katedrze, w której zrodziło się kapłańskie powołanie, nauce w gimnazjum, Zuzeli na historycznej Ziemi Łomżyńskiej (obecnie w diecezji łomżyńskiej), gdzie przyszedł na świat i pobliskim Andrzejewie, w którym znajduje się grób matki Kardynała.
– Nazwano mnie tu łomżyniakiem. Dziękuję, żeście mnie się nie wyrzekli. Szczycić się miejscem pochodzenia jest przyjemnie – mówił wówczas Prymas.
Przewodniczący Rady Powiatu Jan Kuczyński i jego zastępcy przedstawili przebieg procedur, m.in. w Watykanie i kraju, które doprowadziły do formalnego zatwierdzenia błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego jako patrona powiatu. W głosowaniu każdy z radnych biorących udział w sesji osobiście potwierdził swoją decyzję słowami: „Jestem za”.
W finałowej części sesji o swojej książce mówiła wicestarosta Maria Dziekońska. Gratulacje i podziękowania przekazali samorządowcom powiatu m.in. senator Marek Adam Komorowski, posłowie Jarosław Zieliński i Kazimierz Gwiazdowski (obecny był także wiceminister rolnictwa i poseł Lech Antoni Kołakowski), wojewoda Bohdan Paszkowski, zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki, radny Jacek Piorunek a także goście z zaprzyjaźnionych z powiatem łomżyńskim powiatów Dingolfing – Landau w niemieckiej Bawarii (na czele delegacji stał starosta Werner Bumeder) oraz Daugavy na Łotwie (wiceprzewodniczący tamtejszego samorządu Vitalijs Aizbalts oraz m.in. prezes Związku Polaków Na Łotwie Peteris Dzalbe). W imieniu rodziny prymasa Stefana Wyszyńskiego głos zabrał Andrzej Karp.
Zwieńczeniem niedzielnych uroczystości była msza w intencji mieszkańców powiatu łomżyńskiego w łomżyńskiej Katedrze. Przewodniczący liturgii biskup Janusz Stepnowski pobłogosławił obraz kardynała Stefana Wyszyńskiego.
– Nasz kraj jest syty, ale czasami brakuje ducha. Będziemy prosić związanego z naszym grodem męża stanu, patriotę i kapłana by nas wspierał – powiedział ordynariusz łomżyński.
Źródło/Fot.: Województwo Podlaskie