Od niedawna kardiolodzy ze Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży dysponują dwiema najnowszymi technologiami. Urządzenia wspomagają leczenie chorób naczyniowych oraz przyśpieszają diagnostykę.
Pierwsza z nich to litotrypsja. Ostatnio możliwe jest użycie jej w kardiologii i chirurgii naczyniowej.
Umożliwia uzyskiwanie znacznie lepszych wyników udrożnienia zwężonej lub nawet zupełnie zamkniętej tętnicy wieńcowej. Litotrypsja wewnątrznaczyniowa opiera się na działaniu ultradźwiękowej fali uderzeniowej, która powoduje kontrolowane pęknięcie zwapnień, ich „pokruszenie”. Zabieg jest dostępny w łomżyńskim szpitalu od maja br.
Drugą nowoczesną technologią stosowaną w szpitalu jest Koherentna tomografia optyczna. To badanie diagnostyczne, które uwidacznia zmiany w tętnicach wieńcowych. Pokazuje szczegóły budowy naczyń krwionośnych oraz występujących w nich zmian chorobowych w bardzo wysokiej rozdzielczości. Celem diagnostyki za pomocą tego nowoczesnego tomografu jest jak najlepsze udrożnienie zwężonej lub zamkniętej tętnicy wieńcowej oraz podjęcie decyzji nt. rozległości zabiegu. Od marca br. ta metoda diagnostyczna finansowana jest przez NFZ.
źródło: Szpital Wojewódzki w Łomży
Źródło/Fot.: Województwo Podlaskie