Trwają przygotowania do utworzenia uchwały krajobrazowej, która kompleksowo określi zasady umieszczania w miejskiej przestrzeni publicznej nośników reklamowych czy elementów małej architektury. Od dziś (20 grudnia) mieszkańcy mogą wziąć udział w ankiecie, która umożliwi przekazanie opinii i wniosków przydatnych podczas tworzenia tego dokumentu.
Celem uchwały krajobrazowej jest uporządkowanie przestrzeni miejskiej pod kątem reklam, a tym samym poprawa wizerunku miasta. Równie ważne jest ograniczenie liczby reklam w mieście, zwłaszcza w miejscach ich szczególnego nagromadzenia.
Konsultacje przyszłej uchwały krajobrazowej
Podczas przygotowywania uchwały krajobrazowej duże znaczenie ma dialog z szerokim gronem zainteresowanych – mieszkańców, przedsiębiorców, firm z branży reklamowej.
– Do tego dialogu zapraszam. Przygotowaliśmy ankietę, której celem jest szeroko zakrojona konsultacja. Zapraszam do jej wypełnienia. Na Państwa opinie czekamy do 12 stycznia 2024 roku – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk. – Następnie przeanalizujemy, opracujemy i opublikujemy wnioski z konsultacji, a jednocześnie będziemy pracować nad założeniami projektu uchwały krajobrazowej. Do końca przyszłego roku planujemy przedstawić projekt uchwały Radzie Miasta.
Ankieta, która od dziś jest udostępniona, pozwoli na poznanie opinii białostoczan i będzie stanowić wskazówkę przy formułowaniu ostatecznego kształtu lokalnych przepisów.
W ankiecie jest 19 pytań, 10 z nich to pytania półotwarte i otwarte (przy których respondent oprócz zaznaczenia wcześniej przygotowanych odpowiedzi ma możliwość udzielenia własnej wypowiedzi albo ma całkowitą swobodę wypowiedzi). Pozostałe pytania mają charakter pytań zamkniętych, przy których respondent ma zaznaczyć odpowiedź z wcześniej przygotowanej listy odpowiedzi.
Wypełnienie ankiety zajmuje jedynie kilka minut. Jest ona całkowicie anonimowa. Ankieta dostępna jest od dziś na miejskim portalu internetowym. Będzie można także wypełnić ją w wersji papierowej i wrzucić do urny w wybranej lokalizacji Urzędu Miejskiego:
- Słonimska 1 – w holu wejściowym,
- Białówny 11 – w sekretariacie,
- Św. Rocha 3 – w holu wejściowym.
Źródło: UM Białystok