Łomżyńscy policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą na terenie Rzeszowa oraz Wrocławia przy współpracy z mundurowymi z Centralnego Biura Śledczego Policji we Wrocławiu oraz Dolnośląskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu Do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu oraz Samodzielnym Pododdziałem Kontrterrorystycznym Policji z Rzeszowa rozbili grupę przestępczą zajmującą się dokonywaniem oszustw przy sprzedaży samochodów oferowanych za pomocą portali internetowych. Dokonali zatrzymania 11 osób wśród, których były zarówno kobiety jak i mężczyźni w wieku od 17 do 48 lat.
W toku zrealizowanych czynności służbowych ustalono, że sprawcy tworząc struktury grupy przestępczej, wykorzystując inne osoby fizyczne i spółki prawa handlowego z nimi związane, doprowadzali do niekorzystnego rozporządzenia mieniem pokrzywdzonych, którzy poszukując nowego samochodu, postanowili skorzystać z ofert na portalach internetowych. Na tych platformach e-handlu sprawcy umieszczali ogłoszenia sprzedaży aut klasy premium +, które były podrobione i tworzyły mylne wyobrażenie o tym, jakoby faktycznie dysponowali danym samochodem do sprzedaży.
Skuszeni ofertą pokrzywdzeni dzwonili na numery telefonów wskazywanych w ogłoszeniach, po czym po podpisaniu umów przedwstępnych przekazywali przelewem bankowym zaliczki – najczęściej w wysokości 20% wartości rezerwowanego samochodu. Kwoty te wahały się od 20 000 złotych do 90 000 złotych. Auta nigdy jednak nie otrzymywali. Podejrzani działając w ten sposób oszukiwali osoby w całej Polsce. Sprawą zainteresowali się łomżyńscy policjanci, po tym jak zgłosił się do nich mieszkaniec powiatu, który został w ten sposób oszukany.
ŁOMŻYŃSCY POLICJANCI ROZBILI ZORGANIZOWANĄ GRUPĘ PRZESTĘPCZĄ
Funkcjonariusze ustalili, że związek z tym przestępczym procederem mogą mieć osoby z województwa dolnośląskiego. Do tej sprawy policjanci zatrzymali 11 osób z Wrocławia i okolic, z czego dwóch mężczyzn decyzją sądu trafiło do aresztu. Siedem osób dostało dozór policji. Sąd zastosował także poręczenia majątkowe na łączną kwotę 70 tysięcy złotych. Mundurowi znaleźli i zajęli mienie ruchome należące do przestępców warte 460 tysięcy złotych i nie wykluczają ponownych zabezpieczeń, gdyż sprawa ma charakter rozwojowy.
Zatrzymani usłyszeli już zarzuty dotyczące oszustwa, prania pieniędzy oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Teraz grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy, zgłaszają się kolejni pokrzywdzeni. Sprawa nadzorowana jest przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu Do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.
Źródło: KMP Łomża