Białostoccy uczniowie oddali hołd Sybirakom podczas III Memoriału im. Tadeusza Chwiedzia, który odbył się dziś (10 kwietnia) w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Białymstoku. W wydarzeniu uczestniczył prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wraz ze swym zastępcą Tomaszem Klimem.
To już trzecie takie spotkanie z żywą historią, zorganizowane pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”. Było ono częścią III Memoriału im. Tadeusza Chwiedzia „Śladami pamięci zesłańców”. Podczas wydarzenia zaprezentowano wystawę „Golgota Wschodu polskich zesłańców” autorstwa Dymitra Grozdewa. Podsumowano również quest historyczny dla młodzieży „Śladami pamięci zesłańców Sybiru”. Uczestnicy spotkania wysłuchali także opowieści Elizy Boreckiej-Kas, córki Tadeusza Chwiedzia, który jako dziecko spędził ponad sześć lat na zesłaniu w Pawłodarze. Przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków. Całe swoje życie poświęcił podtrzymywaniu pamięci o zesłanych.
Memoriał Tadeusza Chwiedzia
– Jestem dumny z naszej młodzieży, która w tak niezwykły sposób kultywuje pamięć o zesłańcach, a niewątpliwie ten rozdział naszej historii zasługuje na upamiętnienie. Czas płynie nieubłaganie i tych, którzy doświadczyli wywózek na Sybir, z każdym rokiem ubywa. A ich historia, ich przeżycia, zasługują na godne upamiętnienie. Dla nich samych, ale sądzę, że także dla nas wszystkich i dla przyszłych pokoleń ważne jest, by pamięć o tych wydarzeniach nie zatarła się – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Młodzież i zaproszeni goście złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Dębem Pamięci porucznika Zygmunta Szuleckiego, zamordowanego w 1940 roku Katyniu, a także przy tablicy upamiętniającej patriotów polskich zesłanych na Sybir. Organizatorem uroczystości jest Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Białymstoku, Związek Sybiraków, Podlaskie Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru oraz stowarzyszenie Centrum Spraw Obywatelskich.
Źródło: UM Białystok























