48 osób działających na rzecz osób starszych wyróżnił Prezydent Miasta Białegostoku. Podczas Miejskiego Dnia Seniora w środę (16 października) w Auli Magna Pałacu Branickich specjalne podziękowania wręczyła im zastępczyni prezydenta Białegostoku Eliza Agnieszka Cybulko. Miejski Dzień Seniora to okazja do spotkania ze starszymi mieszkańcami i podziękowania osobom angażującym się w aktywizację tego środowiska w naszym mieście.
Integrują, aktywizują, pokazują, że życie na emeryturze wcale nie musi być nudne – seniorzy, podkreślają, że dzięki temu, że są aktywni i rozwijają swoje pasje, nigdy się nie nudzą. Prezydent Miasta Białegostoku wyróżnił 48 osób działających na rzecz osób starszych. Podczas Miejskiego Dnia Seniora w Auli Magna Pałacu Branickich specjalne podziękowania wręczyła im zastępczyni prezydenta Białegostoku Eliza Agnieszka Cybulko.
– To wyróżnienie można traktować jako podziękowanie za całoroczną pracę na rzecz seniorów. Dzięki Państwa zaangażowaniu, wsparciu i kreatywności, wiele osób mogło realizować swoje pasje i poczuć się zauważonymi – powiedziała zastępczyni prezydenta Eliza Agnieszka Cybulko. – Są tu organizacje, które zrzeszają seniorów, ale też poszczególne osoby wyróżniające się, pracujące w Radzie Seniorów czy klubach seniorów. Dziękuję Państwu za wszystkie działania na rzecz osób starszych w naszym mieście.
Od lat Miasto Białystok prowadzi różne działania wspierające białostockich seniorów. Realizowanych jest wiele różnorodnych inicjatyw, w których uczestniczą i włączają się w ich organizację osoby starsze. Aktywnie działa Białostocka Rada Seniorów – organ o charakterze doradczym, inicjatywnym i konsultacyjnym, której podstawowym celem działalności jest aktywizacja obywatelska osób starszych oraz wspieranie solidarności międzypokoleniowej. Seniorzy spotykają się w prowadzonym przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie klubie Senior+ przy ul. Białej. Placówka organizuje zajęcia dla osób starszych – m.in. artystyczne, komputerowe i kulinarne, a także spotkania z ekspertami. Bierze w nich udział ok. 112 seniorów z Białegostoku. Miejscem spotkań, warsztatów i zajęć przygotowanych dla seniorów jest też Białostocki Klub Seniora w Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Ciepłej. Ze środków miejskich finansowana jest też działalność Międzypokoleniowego Klubu Aktywności „Aktywne Starosielce” prowadzonego przez Stowarzyszenie Starosielce, Klubu Aktywnego Seniora prowadzonego przez Podlaski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, Klubu Dobry Czas prowadzonego przez Caritas Archidiecezji Białostockiej, czy Klubu Aktywnego Seniora prowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.
Miejski Dzień Seniora w Białymstoku
We współpracy z Białostocką Radą Seniorów Miasto prowadzi także projekt „Siła Seniora”, który służy ograniczeniu wykluczenia społeczno-kulturalnego, polepszeniu jakości życia i poczucia współuczestnictwa w życiu społecznym, a także nabywaniu przydatnej wiedzy praktycznej. Promuje aktywność ruchową, zdrowy styl życia, podnosi świadomość zdrowotną. Osoby starsze uczestniczą w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Uniwersytetu Zdrowego Seniora.
Białostoczanie w wieku 65 lat i więcej korzystają też z „opieki na odległość” – czyli opasek bezpieczeństwa z alarmowymi przyciskami, dzięki którym w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia uzyskują niezbędną pomoc. Program prowadzony jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białymstoku.
Za pośrednictwem wyspecjalizowanych jednostek Miasto udziela pomocy środowiskowej organizowanej w miejscu zamieszkania (usługi opiekuńcze i specjalistyczne, praca socjalna), a także stacjonarnej, zapewniającej opiekę w wyspecjalizowanych placówkach.
Miasto realizuje również działania w ramach Karty Aktywnego Seniora. Od początku trwania programu do września 2024 r. przystąpiło do niego ok. 22,8 tys. osób.
Źródło: UM Białystok