Po lekturę tej jednej z najważniejszych polskich powieści autorstwa Elizy Orzeszkowej sięgną przedstawiciele władz samorządowych, świata kultury, duchowieństwa oraz mieszkańcy województwa podlaskiego. O szczegółach przedsięwzięcia opowiedzieli podczas czwartkowej (7.09) konferencji organizatorzy wydarzenia – marszałek Artur Kosicki oraz dyrektor Książnicy Podlaskiej Beata Zadykowicz. Współorganizatorami akcji są jednostki kultury podległe samorządowi województwa.
Tradycja i współczesność
Beata Zadykowicz z kolei zaznaczyła, jak trafnym był wybór najbardziej znanej powieści Elizy Orzeszkowej w celu uczczenia kolejnej edycji tej czytelniczej inicjatywy.
Tegoroczna odsłona przedsięwzięcia odbędzie się w Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej. Dyrektor tej instytucji Violetta Bielecka podkreśliła, że to duże wyróżnienie, zważywszy na rangę imprezy.
– To wielki zaszczyt i radość, że po raz drugi w naszej pięknej scenerii możemy przeżyć wspólne Narodowe Czytanie – mówiła, dziękując za zaproszenie.
Pieśń wprowadzającą wykona Anna Wolfinger, akompaniował będzie Max Fedorov. Na scenie pojawią się m.in. kostiumy i rekwizyty z epoki. Za koncepcję artystyczną wydarzenia, scenariusz i reżyserię odpowiada Rafał Supiński – aktor i solista OiFP.
– Pomysł nieco szalony, połączenie tradycji ze współczesnością, by móc „odczarować” wspaniałą epopeję Elizy Orzeszkowej – mówił. – Wprowadzimy państwa w tę sielskość, w tę naturę, z którą możemy obcować dzięki Elizie Orzeszkowej – przekonywał.
Czytać każdy może
Na scenie zadebiutować będzie mógł każdy, kto odwiedzi tego dnia amfiteatr opery. W prezencie będzie można dostać wyjątkowo atrakcyjne nagrody – wejściówki na koncerty czy do teatru.
Ideą Narodowego Czytania, które zadebiutowało w 2012 r., są prezentacje wybitnych tekstów polskiej literatury. Przez kolejne lata czytano m.in. „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa czy „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W tym roku przyszła kolej na „Nad Niemnem”.
Akcja odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP.
Program:
- godz. 10 – kiermasz książek za 2 złote i prezentacja atrakcji przygotowanych przez Instytucje Kultury Województwa Podlaskiego oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku;
- godz. 11 – oficjalne rozpoczęcie Narodowego Czytania przez zaproszonych gości;
- około godz. 12 – czytanie fragmentów powieści „Nad Niemnem” przez publiczność (atrakcyjne nagrody);
- godz. 12-14 – bezpłatne wejście na taras widokowy Opery i Filharmonii Podlaskiej wyłącznie dla uczestników Narodowego Czytania (bezpłatne wejściówki będą rozdawane po zakończeniu części oficjalnej).
Źródło/Fot.: Województwo Podlaskie





