Obejrzyj spektakl „PERŁY POLSKIEGO KABARETU”, zagraj w „Grę Szyfrów” złam bolszewickie szyfry i zniszcz sowiecki pociąg pancerny, przenieś się do tajnej drukarni „Solidarności Walczącej” za sprawą aplikacji „Szybowcowa ‘87”, zamień się w archeologa i „Dokop się do historii”, zapoznaj się z katalogami tematycznymi Biura Lustracji, wybierz się na spacer z przewodnikiem po Białymstoku – spędź NOC MUZEÓW z ODDZIAŁEM INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ W BIAŁYMSTOKU!
MIEJSCE: BIAŁYSTOK, UL. WARSZTATOWA 1A
TERMIN: 13 MAJA 2023 R. GODZ. 18.00 – 24.00
TEMAT PRZEWODNI:
„(nie)KULTURAlnie kontrolowani”
W programie:
- spektakl: „PERŁY POLSKIEGO KABARETU” (18.30)
w wykonaniu Teatru T-3 (sala konferencyjna)
pod opieką artystyczną Agnieszki Możejko-Szekowskiej
na podstawie tekstów M. Hemara i J. Tuwima, scen z Kabaretu Dudek oraz piosenek
z repertuaru: W. Gołasa, M. Fogga, W. Młynarskiego, J. Przybory i J. Wasowskiego
- prezentacja dokumentów dotyczących inwigilowania środowisk twórczych
- Strefa VR :
- „Gra szyfrów” – złam bolszewickie szyfry i zniszcz sowiecki pociąg pancerny,
- „Szybowcowa ‘87” – przenieś się do tajnej drukarni „Solidarności Walczącej”.
od godz. 18.00 – do 24.00
- Zwiedzanie magazynów Archiwum IPN, czyli co znajduje się w naszych magazynach?
- Prezentacje baz archiwalnych oraz projektu: Archiwum Pełne Pamięci;
- Omówienie katalogów tematycznych Biura Lustracyjnego;
- Prezentacja wyników prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji i aktywność dla najmłodszych, którzy będą się mogli zamienić w archeologów „Dokop się do historii”;
- Prezentacja zrealizowanych upamiętnień przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa;
- Warsztaty plastyczne: wykonywanie drewnianych zakładek do książek, wycinanki, kolorowanki patriotyczne, układanie puzzli;
- Turniej gier planszowych;
- Spacer z przewodnikiem po miejscach pamięci w Białymstoku – godz. 18.00 – miejsce zbiórki dla chętnych: Planty (Białystok) przy pomniku Danuty Siedzikówny ps. „INKA”.
Seanse filmowe:
- 20:00 – „Co by było gdyby zwierzęta mówiły?” Cykl filmów edukacyjnych dla dzieci jest autorskim projektem edukatorów Centralnego Przystanku Historia. To seria filmów animowanych, w których słynne zwierzęta opowiadają o historii Polski. Każdemu tytułowi towarzyszą karty pracy (do pobrania ze stron internetowych IPN), które w atrakcyjny sposób utrwalają zdobytą wiedzę.
- 21:00 – „Pokojówka” Losy Ewy Waleckiej, która była więźniarką na Majdanku. Pracowała jako pokojówka w domu komendanta obozu. Doświadczyła okrucieństwa i zła, ale też spotkała się z dobrocią i pomocą ze strony tych, od których nie spodziewała się żadnego wsparcia. Choć wydawało się to niemożliwe, zaprzyjaźniła się z żoną komendanta. Po wojnie mieszkała w Lublinie, dbając o utrzymanie pamięci o miejscach zagłady.
- 22:00 – „Co by było gdyby zwierzęta mówiły?”
- 23:00 – „Czarny sufit” Obraz jest skierowany przede wszystkim do przedstawicieli młodego pokolenia. Jego zadaniem jest wzbudzienie refleksji i przyczynienie się do wzrostu zainteresowania życiem i twórczością Józefa Mackiewicza. Był on jednym z pierwszych Polaków – obok Ferdynanda Goetla i Jana Emila Skiwskiego – którzy widzieli zwłoki polskich oficerów w Katyniu. W 1952 roku zeznawał przed specjalną komisją Kongresu USA badającą zbrodnię katyńską. Opublikował setki artykułów wspomnieniowych i komentarzy politycznych. Nie uznawał PRL jako legalnej formy państwowości polskiej. Był nieustannie krytykowany przez część środowisk AK na emigracji za negatywną ocenę polityki KG AK wobec ZSRS podczas wojny oraz za swój nieprzejednany antykomunizm.