To szansa na nowoczesną diagnostykę nowotworową i terapię spersonalizowaną dla pacjentów. LOMiRT – spółka celowa UMB zakupiła nowoczesny generator, dzięki któremu możliwe jest wytwarzanie radiofarmaceutyków w Białymstoku.
Jest to pierwszy generator germanowo/galowy (Eckert&Ziegler, GalliaPharm) w tej części Polski. W połączeniu z wysoce innowacyjnym aparatem PET/MR pacjenci z naszego województwa zyskali dostęp do zaawansowanej, najnowocześniejszej diagnostyki nowotworów, w tym raka gruczołu krokowego. Innowacyjne badania PET/MR z izotopem 68Ga dostępne jest w pracowni powiązanej z UMB spółki LOMiRT, która mieści się w budynku Parku Naukowo-Technologicznego przy ul. Żurawiej 71A w Białymstoku.
Uruchomienie syntezy radiofarmaceutyków z wykorzystaniem generatora w naszym mieście otwiera również możliwość dla szpitali w naszym regionie (i sąsiednich) na wdrożenie procedur leczniczych, np. guzów neuroendokrynnych, które zostały wprowadzone do refundacji z nowym rokiem, a w przyszłości również leczenia raka prostaty. A więc jest to szansa na wdrożenie w regionie wysoce zaawansowanych i spersonalizowanych procedur leczniczych.
Generator to również większe możliwości rozwoju naukowego. Już obecnie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku uruchamia badanie z jego użyciem – https://bioskaner.eu/aktualnosci/abm-psma/. Dla pacjentów to szansa na wysoce innowacyjne i co ważne, bezpłatne badania z wykorzystaniem bardzo czułych radiofarmaceutyków.
Generator germanowo/galowy otwiera również drogę do badań z wykorzystaniem wysoce innowacyjnego znacznika FAPI, który ma bardzo szerokie zastosowania. UMB wystąpiło z wnioskiem do NCN o dofinansowanie badań z tym znacznikiem.
Współpraca z UMB i realizacja projektów naukowych umożliwia zaoferowanie pacjentom z naszego województwa i z całej Polski bezpłatnych badań z wykorzystaniem wysoce innowacyjnych radiofaramceutyków oraz aparatury.
To ważny krok w rozwoju medycyny nuklearnej na Podlasiu. Zakup nowoczesnego generatora jest szansą na wyjątkowe badania dla naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Rak gruczołu krokowego (RGK) jest drugim co do częstości nowotworem złośliwym u mężczyzn (po raku płuc)
W ostatnich latach obserwuje się stały wzrost zachorowań na RGK. Umieralność z powodu tego nowotworu w Polsce niestety jest relatywnie wysoka, zdecydowanie powyżej średniej państw UE.
Generatory posiadają inne ośrodki w Polsce, ale generator+PET/MR posiadają jedynie dwa ośrodki w kraju. Również PET/CT i PET/MR w jednym miejscu mają nieliczne jednostki w Europie, w Polsce tylko dwa: LOMIRT w Białymstoku i Centrum Onkologii w Bydgoszczy.
Generator kosztował 560 tys. złotych.
Laboratorium Obrazowania Molekularnego i Rozwoju Technologii Sp. z o.o., (LOMIRT) jest spółką celową Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Więcej informacji o nowoczesnym generatorze znajduje się w linku:
Info ogólne o nowotworach w Polsce na podstawie: żródło: https://onkologia.org.pl/pl/epidemiologia/nowotwory-zlosliwe-w-polsce
Nowotwory złośliwe stanowią narastający problem zdrowotny, społeczny
i ekonomiczny w Polsce. Skalę tego problemu określa liczba nowych zachorowań – około 170 tys. oraz liczba zgonów – ponad 100 tys. zgonów. Obecnie ponad 1,17 mln Polaków żyje z chorobą nowotworową. w końcu drugiej dekady XXI wieku. Szacuje się, że pod koniec drugiej dekady XXI wieku na każde 100 tys. polskiej populacji co roku u około 440 osób zdiagnozowano nowotwór, a ponad 3 tysiące żyło z chorobą nowotworową zdiagnozowaną w ciągu ostatnich 10 lat. Częstość występowania nowotworów wzrasta wykładniczo wraz z wiekiem 10-krotnie co dwie/trzy dekady życia (link). Nowotwory są drugą w kolejności przyczyną zgonu w Polsce (po chorobach układu krążenia) odpowiadając za około ¼ zgonów. Udział nowotworów jako przyczyny zgonu jest uzależniony od wieku. W najmłodszej grupie wieku (0-19 lat) nowotwory stanowią około 6-7% przyczyn zgonów w tym wieku (nieco częściej wśród chłopców). Choroby nowotworowe stały się dominującą przyczyną zgonów młodych i w średnim wieku kobiet powodując w połowie drugiej dekady XXI wieku 1/3 przedwczesnych zgonów w grupie wiekowej 20-44 lat i około 50% w grupie 45-64 lat (choroby układu krążenia były odpowiedzialne za 25% zgonów w tej grupie wieku). Wśród mężczyzn w wieku średnim nowotwory opowiadają za około 1/3 zgonów, a w starszym wieku ( 65 i więcej lat) za 1/5).
Od 2016 roku struktura zachorowań mężczyzn na nowotwory złośliwe w Polsce wykazuje podobny rozkład jak w innych rozwiniętych krajach Europy – rak gruczołu krokowego jest najczęstszym nowotworem mężczyzn z udziałem około 20%, a rak płuca zajmuje drugą pozycję. Zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet nowotworem o wysokiej zachorowalności jest rak jelita grubego zajmujący 2-3 pozycję wśród zachorowań i zgonów.
Od połowy lat 70. do połowy pierwszej dekady XXI wieku w populacji kobiet najczęstszą nowotworową przyczyną zgonów był rak piersi. Od początku lat 80. do początku drugiej dekady XXI wieku trwała stabilizacja umieralności (przy stale utrzymującym się wzroście zachorowalności) i od 2007 roku rak piersi jest drugą nowotworową przyczyną zgonu. W 2010 roku nastąpiło niekorzystne odwrócenie malejącego trendu umieralności kobiet z powodu raka piersi. Gwałtowny przyrost zachorowań i zgonów z powodu raka płuca spowodował, że frakcja zgonów z powodu raka płuca przekroczyła frakcję nowotworów piersi i rak płuca od ponad 10 lat pozostaje główną nowotworową przyczyną zgonów kobiet.
Nowotwory w liczbach: