Z tej okazji Waldemar Smaszcz wygłosi wykład pt. „Cud nad Wisłą – najbardziej osobista historia św. Jana Pawła II”, a włoski pianista Alberto Lodoletti wystąpi z recitalem fortepianowym. Oba wydarzenia odbędą się w najbliższy weekend, 12-13 sierpnia, w białostockim Ratuszu (Rynek Kościuszki 10).
„Cud nad Wisłą – najbardziej osobista historia św. Jana Pawła II” – wykład Waldemara Smaszcza – 12 sierpnia, godz. 16
W trakcie spotkania krytyk literacki Waldemar Smaszcz opowie o wpływie, jaki wojna polsko-bolszewicka wywarła na życie św. Jana Pawła II.
Wojna polsko-bolszewicka, która trwała w latach 1919–1921, była kluczowym wydarzeniem w historii II Rzeczpospolitej. Konflikt ten odegrał również znaczącą rolę w życiu papieża Jana Pawła II. Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę – powiedział Jan Paweł II w czerwcu 1999 roku na cmentarzu w Radzyminie. Jak ważna była dla Jana Pawła II zbieżność owych dat: swoich urodzin i Cudu nad Wisłą, świadczą choćby słowa z innego przemówienia: Zawsze myślę, co by było, gdyby nie było tego Radzymina, tego Cudu nad Wisłą. Podczas wykładu Waldemar Smaszcz opowie o osobistych nawiązaniach św. Jana Pawła II do wojny polsko-bolszewickiej oraz o wypływie, jaki na niego wywarła.
Waldemar Smaszcz – historyk literatury, krytyk, eseista i tłumacz, absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, białostoczanin od 1974 r. Nagrodzony w 2021 roku Nagrodą Marszałka Województwa Podlaskiego za całokształt „wybitnych osiągnięć literackich o istotnym znaczeniu dla kultury kraju i województwa podlaskiego”. Otrzymał dwukrotnie nagrodę rektora Uniwersytetu Warszawskiego za badania naukowe (1981 i 1991). Wielokrotny laureat Warszawskiej Jesieni Poezji w konkursie na esej. Dwukrotny laureat Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka (1984 – Nagroda Młodych, 1997 – Nagroda Literacka). W 1989 otrzymał Nagrodę Twórczą Wojewody Białostockiego, w 1998 – Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku Wiesława Kazaneckiego, w 2000 – Nagrodę Twórczą Wojewody Podlaskiego oraz Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Franciszka Karpińskiego, w 2005 – Nagrodę im. Witolda Hulewicza. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2000). W 2000 r. papież Jan Paweł II przyznał mu odznaczenie Najczcigodniejszego Krzyża Pro Ecclesia et Pontifice.
Recital fortepianowy Alberto Lodolettiego z okazji Święta Wojska Polskiego – 13 sierpnia, godz. 17
W programie utwory Roberta Schumanna, Sergiusza Rachmaninowa oraz Fryderyka Chopina. Bilety w cenie 20 zł można nabyć w kasie muzeum.
Alberto Lodoletti już we wczesnym dzieciństwie rozpoczął naukę gry na fortepianie, idąc w ślady swojej babki — paryskiej pianistki Nelly Schröder. Ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium Muzyczne im. Giuseppe Verdiego w Mediolanie pod kierunkiem Vincenzo Balzaniego. Następnie doskonalił grę na fortepianie, będąc uczniem W. Krafta w prestiżowej Münchener Musikseminar w Monachium. Pobierał także prywatne lekcje pod kierunkiem M. Cozziego, L. Sanny i R. Campisiego. Brał udział w wielu warsztatach muzycznych, szkoląc się u takich mistrzów fortepianu jak: O. Marshev, G. U. Battel, M. Sirbu, B. Berman, J. M. Luisada. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych.
Program:
Robert Schumann
Arabeska op. 18
Karnawał wiedeński op. 26
I. Allegro
II. Romanza
III. Scherzino
IV. Intermezzo
V. Finale
Fryderyk Chopin
Nokturn cis-moll op. posth.
Fantazja-Impromptu cis-moll op. posth. 66
Ballada nr 1 g-moll op. 23
Polonez As-dur op. 53 „Heroiczny”
Źródło/Fot.: Województwo Podlaski