Po prawie siedmiu latach oczekiwania na konstruktywną współpracę z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, impas został przełamany i nastąpiło przyspieszenie procedur związanych z budową hali widowiskowo-sportowej. Po zmianie władz w instytucie błyskawicznie okazało się, że nie będzie już przeszkód, by Miasto mogło rozpocząć realizację inwestycji.
Budowa hali widowiskowo-sportowej w Białymstoku była uzależniona od realizacji porozumienia, które Miasto zawarło z IMGW. Niestety przez kilka lat instytut zwlekał z wypełnieniem warunków porozumienia.
Odblokowanie budowy hali widowiskowo-sportowej – Od lat IMGW podejmowało działania uniemożliwiające nam budowę hali widowiskowo-sportowej. Przez te działania wojewoda podlaski uchylił pozwolenie na budowę. Minęło prawie 7 lat, zmieniła się władza i w ciągu tygodnia dotychczasowe przeszkody przestały obowiązywać. Otrzymałem właśnie stosowne pismo z IMGW, które odblokowuje nam tę inwestycję. Możemy dalej procedować wniosek na budowę hali, a mając pozwolenie, będziemy mogli ubiegać się w Ministerstwie Sportu o dotację – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Odblokowanie budowy hali widowiskowo-sportowej w Białymstoku po 7 latach
Dotychczas Miasto poniosło koszt ok. 3,69 mln zł na m.in. opracowanie dokumentacji projektowej hali, uzyskanie decyzji środowiskowej, inwentaryzację zieleni i opłatę naliczoną w decyzji zezwalającej na usuniecie drzew na części działki wyznaczonej pod ogródek meteorologiczny.
W związku z inflacją i zmienną sytuacją na rynku robót budowlanych trudno jest jednoznacznie oszacować koszt hali, której budowa może rozpocząć się dopiero po zakończeniu wszelkich formalnych procedur.
Planowana liczba miejsc na widowni wynosi ok. 6,4 tys. To 5 tys. miejsc na trybunach stałych, 1 tys. miejsc na trybunach tymczasowych, 120 miejsc – dla mediów, 267 miejsc – dla VIP-ów, 60 miejsc – dla osób z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami.
Źródło: UM Białystok