Prezydent Tadeusz Truskolaski zaprasza do udziału w uroczystościach upamiętniających rocznicę odzyskania niepodległości przez Białystok i przyłączenia miasta do Rzeczypospolitej. Wspólne świętowanie odbędzie się 19 lutego przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Główne obchody rocznicy odbędą się w południe w szczególnym miejscu, w sercu Białegostoku, na Rynku Kościuszki przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Podczas uroczystości zostaną przywołane wydarzenia sprzed 106 lat, kiedy to 19 lutego 1919 r. do miasta wkroczyło Wojsko Polskie i Białystok stał się na powrót częścią odradzającej się Rzeczypospolitej.
11 listopada 1918 r. zakończyła się długa walka o odzyskanie polskiej niepodległości. W Białymstoku oczekiwanie na niepodległość trwało dłużej. Miasto u schyłku 1918 i na początku 1919 r. wciąż znajdowało się w rękach Niemców. Wynikało to z faktu, że na wschodzie, w Rosji i w Ukrainie, pozostało jeszcze ponad pół miliona niemieckich żołnierzy. Wtedy Józef Piłsudski uznał, że dla bezpieczeństwa odrodzonej Polski ewakuowana armia niemiecka musi ominąć centrum kraju. Była więc wycofywana drogą przez Białystok, a dalej – przez Ełk i Królewiec. Nasze miasto chroniło w ten sposób rodzącą się II Rzeczpospolitą przed zalewem kilkusettysięcznej armii niemieckiej. Choć kilkanaście kilometrów od miasta była już wolna Polska, białostoczanie musieli cierpliwie na nią czekać, znosząc przy tym samowole i grabieże zdemoralizowanych klęską żołnierzy armii zaborczej. Dopiero 19 lutego 1919 r. Białystok stał się częścią niepodległej Polski.
Podczas obchodów 19 lutego przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego zostaną złożone wieńce i wiązanki. Tym symbolicznym aktem oddamy hołd tym, którzy walczyli w imię wspólnego dobra dla niepodległego bytu Ojczyzny.