O pieniądze w konkursie mogą się ubiegać m.in. jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP). Wsparcie otrzymają przedsięwzięcia zakładające rozwijanie systemów prognozowania i ostrzegania środowiskowego oraz systemów ratownictwa. W jego budżecie założono 30 milionów zł. Nabór wniosków potrwa do 9 sierpnia.
Wydatki, które będą refundowane obejmują m.in.: zakup pojazdów do prowadzenia akcji ratowniczych, zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych, rozwijanie systemów obserwacji i łączności, budowa lub remont zbiorników wodnych do celów ppoż, rozwijanie systemów prognozowania i ostrzegania środowiskowego, szkolenia specjalistyczne ratowników oraz remont budynków siedzib jednostek ratowniczych objętych projektem.
Założona w projekcie przebudowa lub remont infrastruktury powinien przewidywać rozwiązania dotyczące adaptacji do zmian klimatu tj. powodzi, nawalnych deszczy, susz, fal upałów, pożarów, burz i huraganów.
Premiowane będą projekty, w których zostaną zastosowane rozwiązania adaptacyjne z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury, naturalnych pochłaniaczy gazów cieplarnianych i działania oparte na przyrodzie (m.in. zielone dachy, zielone ściany, zbiorniki zatrzymujące wodę deszczową, elementy dedykowane ptakom, owadom i nietoperzom).
Dodatkowe punkty otrzymają także projekty realizowane w granicach miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze lub obszarów zagrożonych trwałą marginalizacją. Ocenie podlega też stopień zagrożenia na terenie gminy, na którym wspierana jednostka realizuje swoje zadania.
Elementem uzupełniającym w projekcie może być edukacja w zakresie kwestii klimatycznych oraz ochrony zasobów wodnych.
O dotacje mogą się ubiegać Jednostki Samorządu Terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, podmioty, które uzyskały zgodę ministra właściwego do spraw wewnętrznych na wykonywanie ratownictwa wodnego oraz wpis do rejestru jednostek współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz partnerstwa wyżej wymienionych podmiotów.
W przypadku jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych o wparcie w ich imieniu powinna ubiegać się właściwa Jednostka Samorządu Terytorialnego
Minimalna wartość projektu musi wynosić 1 mln zł. Projekty mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 85 proc.
Konkurs, który ogłoszono w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 zostanie rozstrzygnięty w styczniu 2024 r. Szczegółowe informacje o naborze znajdują się na stronie programu regionalnego.
Źródło/Fot.: Województwo Podlaskie