Projekt „Kwiat Dojrzałości” to spotkanie dojrzałych kobiet, które noszą bagaż ogromnego doświadczenia, zarówno tego zawodowego jak również tego życiowego. To spotkanie mam, żon, partnerek, kobiet w różnym wieku oraz z różnymi historiami napisanymi przez życie. Kobiet, które angażują się w działania społeczne, ale przede wszystkim kobiet, które poszukują szczęścia. Które dzielnie i odważnie sięgają po swoje marzenia, bo te przecież nie mają terminu ważności!
Inicjatywa skierowana jest do kobiet w dwóch kategoriach wiekowych: 50-60 lat oraz 60 lat wzwyż.
Kwiat Dojrzałości” wszedł w życie wiosną 2023 roku bardzo szybko zrzeszając ogromną grupę fanek i chętnych na udział w pierwszej jego edycji. Gala finałowa podsumowująca pilotażową edycję projektu odbyła się 26 sierpnia 2023r. Na scenie stanęły dwadzieścia dwie kobiety z całej Polski, a na widowni zasiadało ponad dwustu gości. W wydarzeniu uczestniczyli także partnerzy oraz ogólnopolskie media. Zmagania uczestniczek relacjonowała między innymi ogólnopolska stacja telewizyjna TVP Kobieta.
Dlaczego taki projekt jak „Kwiat Dojrzałości” w ogóle powstał?
„Od 2021 roku pracuję jako PR Manager w Arche Hotel Krakowska w Warszawie. Jednym z osiemnastu obiektów należących do polskiej grupy hotelarsko-deweloperskiej Arche SA, gdzie odpowiedzialna jestem m.in. za kontakt z mediami oraz organizację eventów wewnętrznych, głównie tych o charakterze CSR. Dwa lata temu razem z moją koleżanką – Julią Bąk wdrożyłyśmy i rozpoczęłyśmy realizację projektu dla dojrzałych kobiet -„Kwiat Dojrzałości”. Od zawsze chciałam pokazać, że piękno może mieć znacznie więcej niż 20, 30, czy nawet 40 lat. Zależało mi na tym, by w dobrym stylu udowodnić, że prawdziwe piękno to dojrzałość. To widocznie zmieniające się ciało naznaczone zmarszczkami, ale to przede wszystkim bagaż doświadczenia, którym kobiety powinny dzielić się pomiędzy sobą”. – mówi Anna Kurządkowska-Kosińska, pomysłodawca projektu.
Anna Kurządkowska-Kosińska od ponad dziesięciu lat zajmuje się organizacją cyklicznych wydarzeń dla kobiet. Między innymi jest to realizowany w Łomży Konkurs Miss Polonia Województwa Podlaskiego Obecnie trwają przygotowania do 10-tej, jubileuszowej edycji wydarzenia. Finał Konkursu zaplanowany został na sobotę 15 marca i odbędzie się on w Filharmonii Kameralnej im. Lutosławskiego w Łomży. Jednak jak sama mówi:
„Doświadczenie zgromadzone na przestrzeni tych dziesięciu lat pokazało mi, że społeczeństwo potrzebuje inicjatyw nie tylko prezentujących młodość, ale także tych, które pokazują dojrzałość, świadomość i życiowe doświadczenie. Kwiat Dojrzałości idealnie wszystko to obrazuje i oddaje.”
Podlasianka pomysłodawczyni ogólnopolskiego projektu dla kobiet
Projekt „Kwiat Dojrzałości” realizowany jest w Arche Hotel Krakowska w Warszawie. To tu odbywają się kompleksowe przygotowania do finału, bo cały projekt kończy uroczysta gala finałowa.
Udział w projekcie poprzedzają jednak wcześniejsze castingi. W tym roku odbyły się one w trzech różnych obiektach należących do Grupy Arche. Był to Gdańsk, Częstochowa i na koniec Warszawa.
W tegorocznych eliminacjach wzięło udział ponad dwieście kobiet z całej Polski choć nie tylko. Jedną
z uczestniczek była 75-letnia przedstawicielka społeczności ukraińskiej, inną polka Izabela, która od ponad 30 lat mieszka w Szwecji. Obie Panie zaproszone zostały do finału projektu.
„Nie jest wymagana żadna wcześniejsza rejestracja, czy przesyłanie jakichkolwiek zgłoszeń. Odpowiednio wcześnie informujemy za pośrednictwem różnych kanałów o zbliżających się castingach. Wszystkie zainteresowane mogą wybrać dogodną dla siebie lokalizację. Losy projektu, nasze działania oraz wszystkie bieżące aktywności sukcesywnie opisujemy na naszym projektowym koncie na Instagramie (nazwa konta: @kwiat_dojrzalosci)” – dodaje Anna Kurządkowska-Kosińska.
A czy jest jakiś klucz wyboru grupy finałowej?
„Ostateczny wybór grupy finałowej to każdorazowo pewnego rodzaju loteria. Staramy się jednak,
aby naszym kluczem były działania społeczne, bo w tym projekcie poza udowadnianiem, że piękno to dojrzałość, doświadczenie i kilka zmarszczek, pokazujemy, że to działania na rzecz drugiego człowieka oraz zaangażowanie w życie społeczne są drogą do naszego świata i czynią ten projekt wyjątkowym. Ponadto, staramy się, aby w projekcie znalazły się przedstawicielki każdego województwa. Ubolewam jednak nad tym, że w tym roku zabrakło mi przedstawicielki Podlasia. Wierzę jednak, że trzecia edycja projektu zmieni ten stan rzeczy. Zważywszy, że w pierwszej edycji wzięła udział pochodząca z Łomży
– Pani Bożena Łojek”. – dodaje Anna.
Czy projekt „Kwiat Dojrzałości” można porównać do Konkursu Miss dla Pań po 50-tce?
„Absolutnie nie. Jak już sama nazwa wskazuje jest to projekt, a nie konkurs. W konkursach Miss biorą udział młodziutkie dziewczyny, maksymalnie do 26 roku życia. Te, które dopiero uczą się życia. Zdobywają doświadczenie na wszystkich jego płaszczyznach. Szukają swojej drogi. Tu również ważny jest aspekt zewnętrzny choć na przestrzeni lat mocno się to zmieniło i obecnie konkursy Miss stały się doskonałą bazą do propagowania pięknych wartości i idei, niemniej, projekt „Kwiat Dojrzałości” to coś zupełnie innego. Tu opieramy się głównie na życiowym doświadczeniu. Ważne jest dla nas to, czy dana uczestniczka projektu angażuje się w działania społeczne i czy jest w stanie dzielić się tym, co robi. Łączymy siły tych kobiet, szukamy pomysłów na tworzenie nowych podprojektów czy akcji społecznych.”
Jak mówi Anna Kurządkowska-Kosińska dużo można byłoby mówić o uczestniczkach drugiej edycji projektu. Każda z pań zachwyciła czymś innym. Każda z nich miała na swoim koncie wiele działań społecznych. Każdą łączył jednak ten sam cel – znaleźć się w grupie finałowej „Kwiatu Dojrzałości”.
„Zwyciężczyni projektu w kategorii wiekowej 55 lat wzwyż – Katarzyna Jaskólska z Muranowca
w województwie wielkopolskim to kobieta, która czternaście lat temu samodzielnie powołała do życia placówki dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności. Dziś prowadzi pięć takich placówek na terenie całego kraju niosąc pomoc blisko stu osobom pozbawionym dachu nad głową. Wśród tegorocznych dwudziestu dwóch uczestniczek projektu znalazła się także pochodząca z Wałbrzycha Izabela Rakoczy – na co dzień psycholog, która założyła siedem domów dziecka oraz wspierała przez blisko trzydzieści lat dzieci pochodzące z rodzin dysfunkcyjnych. Obecnie walczy z dyskryminacją narodowości romskiej. Była z nami także 52-letnia Monika Wilk z Łodzi – niezwykła mama dorosłej niepełnosprawnej córki, która pokazywała jak łączyć to szczególne macierzyństwo z innymi aspektami życia. Swoimi działaniami na rzecz drugiego człowieka oczarowała również pochodząca z Dąbrowy Górniczej Anna Awłasewicz
-Madejska, która od osiemnastu lat prowadzi zajęcia arteterapii wspierając w ten sposób rozwój osób z najróżniejszymi niepełnosprawnościami.” – Anna Kurządkowska-Kosińska.
Gdy zakończą się już etapy eliminacji i wybrane zostaną uczestniczki projektu, rozpoczyna się najbardziej wyjątkowy dla wszystkich czas.
„Z wybraną grupą finałową spotykamy się w formie tygodniowych zgrupowań – dwa razy. Pierwszy zjazd ma miejsce w pierwszym tygodniu lipca. Jest to czas wzajemnej integracji, ale także tydzień intensywnej pracy. W tym okresie wykonujemy paniom wizerunkową sesję zdjęciową na potrzeby ich prezentacji oraz na potrzeby materiałów prasowych. Nagrywamy wideo-wizytówki w których uczestniczki opowiadają o sobie oraz swojej społecznej działalności. Nagrywamy materiały wideo. Znajdujemy jednak przestrzeń na ciekawe warsztaty, a nawet dwudniową wycieczkę! Drugie, ostatnie zgrupowanie rozpoczyna się na tydzień przed Galą finałową. Jest to głównie czas na naukę choreografii oraz przymiarki kolekcji, które prezentowane są podczas finału. Każdą wolną chwilę staramy się jednak wypełniać wartościowymi spotkaniami. W tym roku było to m.in. spotkanie z aktorką Katarzyną Bujakiewicz. W zeszłym z pisarką Katarzyną Grocholą. Kilka dni przed galą finałową, pewności siebie na scenie uczył uczestniczki projektu, znakomity konferansjer – Robert Jarek. Dbamy również o aspekt medyczny. Panie mają niepowtarzalną okazję do spotkania w formie warsztatów i rozmów z lekarzem ginekologiem. Jest także czas na strefę typowo kobiecego piękna i oczywiście czas na całe mnóstwo prezentów od partnerów wydarzenia.” – dodaje Anna.
Działania społeczne, działania dla drugiego człowieka, wsparcie, pomoc. To fundament tego projektu. Po co w takim razie wielka Gala finałowa?
„Gala finałowa to bardzo ważny element tego projektu. Po pierwsze, jest to uroczyste zamknięcie pewnego etapu. Jest to symboliczne wyłonienie zwyciężczyń, ale przede wszystkim jest to nagroda, podziękowanie dla wszystkich uczestniczek. To dzień, kiedy każde działanie skierowane jest
w ich stronę. Idealna okazja do zaprezentowania ich osiągnięć, do pokazania jak wiele wnoszą w życie społeczne oraz pokazanie, kim w ogóle są. Ponadto, uczestniczki projektu to kobiety, które na co dzień swój czas poświęcają innym. Nie zawsze mogą pozwolić sobie na staranny makijaż, czy szaleństwo związane z doborem stylizacji. Ich codzienność to praca, obowiązki, to nierzadko wyzwania, czy zwyczajnie rutyna codziennego dnia, a nasza gala finałowa to wyjątkowy czas w którym mogą pokazać swoją zewnętrzność, swoją kobiecość i swoje piękno. Jednocześnie to chwila dobrej i pięknej zabawy, która na zawsze zapisze się w ich pamięci.” – dodaje.
Udział w projekcie „Kwiat Dojrzałości” jest bezpłatny. Projekt w całości finansowany jest przez Arche Hotel Krakowska w Warszawie oraz wspierany przez partnerów. Jedyny koszt jaki musi ponieść każda uczestniczka to koszt dojazdu do hotelu na czas obu zgrupowań. Zakwaterowanie, wyżywienie, udział w wycieczkach, warsztatach, spotkaniach itp. finansowane są przez Arche Hotel Krakowska.
Czy projekt „Kwiat Dojrzałości” to duże wyzwanie? Co w jego realizacji jest najtrudniejsze?
„Każdy projekt powinien być wyzwaniem. Inaczej nie będzie on dobrym projektem. Myślę, że
w przypadku „Kwiatu Dojrzałości” największym wyzwaniem jest to, że jest on nowy. Poznajemy się
z nim, badamy grunt. Wyzwaniem są także różnice wieku pomiędzy nami organizatorami,
a uczestniczkami. Wyzwaniem jest dynamika jaka w nim panuje.” – dodaje Anna Kurządkowska
-Kosińska.
A czy „Kwiat Dojrzałości” to duża realizacja?
„Bardzo duża, choć tak naprawdę, jej wielkość ciężko jest pokazać komuś, kto nigdy wcześniej przy produkcji nie pracował. Tu nie ma godzin pracy. Nie ma ram: od – do. Tu pracuje się w pewnym momencie dwadzieścia cztery godziny na dobę. By zrealizować taki projekt potrzebny jest sztab ludzi: ekipy techniczne, ekipy montażowe, ktoś od światła, ktoś od dźwięku, ktoś od pracy na backstage. Partnerzy, sponsorzy oraz milion innych osób zaangażowanych w produkcję i dodatkowo, własna głowa w której nie może zabraknąć pomysłów. Dla wszystkich trzeba znaleźć czas, a tego czasu zwyczajnie brakuje”. – dodaje Anna Kurządkowska-Kosinska.
Gdzie znaleźć tych wszystkich ludzi?
„Najprościej w bazie własnych kontaktów. Ja mam to szczęście, że rozpoczynając realizację „Kwiatu Dojrzałości” miałam już swoją bazę. Taką sprawdzoną, która towarzyszy mi od dziesięciu lat przy innych moich realizacjach. Ogromnym wsparciem byli ludzie oraz ekipy z Łomży, którzy pracują za mną od lat przy Konkursie Miss Polonia Województwa Podlaskiego. Gdy takiej własnej bazy nie ma, wszystko zaczynać trzeba od zera, wszystkiego trzeba szukać, a to jest bardzo trudne, bo ludzi trzeba umieć przekonać do tego, że to, co robimy jest dobre. To jednak pochłania kolejny czas. Gdy jednak jest tak, że mamy „swoich ludzi”, wszystko działa inaczej. Lepiej i spokojniej”. – podsumowuje Anna Kurządkowska-Kosińska.
Można więc powiedzieć, że ogólnopolski projekt „Kwiat Dojrzałości” wspierała Łomża i Podlasie?
„Zdecydowanie tak. Strategicznym partnerem projektu był podlaski producent dermokosmetyków, firma Novaclear, która mieści się w Białymstoku. Dostawę produktów mięsnych na oba zgrupowania otrzymaliśmy od mieszczącej się w Podgórzu Ubojni Rytel. Całą oprawą techniczną wydarzenia zajęła się łomżyńska firma – MK Audio. Fotograficznie event oraz przygotowania obsługiwali łomżyńscy fotografowie: Marcin Kossakowski, Paweł Wądołowski oraz realizator materiałów wideo
– Artur Szczubełek. Koordynacyjnie moje działania wsparła Karolina Rafałowska. Część fryzur uczestniczek wykonała Anna Borusiewicz – Amelia Studio fryzur i kosmetyki z Łomży. Co więcej, od dwóch lat choreografię uczestniczek przygotowuję również pochodząca z Łomży – Marzanna Rutkowska. Warsztaty z zakresu psychologii poprowadziła, psycholog Ewa Poleszuk, również z Łomży. Pamiątkowe koszulki dla uczestniczek wykonała firma Koszulki z garażu. Galę finałową w towarzystwie Conrado Moreno poprowadził – Piotr Kurządkowski. Śmiało mogę powiedzieć, że to dzięki wsparciu ich wszystkim realizacja tego projektu była dla mnie nie tylko łatwiejsza, ale również bardzo przyjemna. Jestem im wszystkim ogromnie wdzięczna i cieszę się, że mogę włączać w swoje ogólnopolskie realizacje, ludzi z Łomży, tym samym dawać im możliwość zaistnienia w dużych realizacjach.” – podsumowuje Anna Kurządkowska-Kosińska.
Przygotowania do kolejnej, trzeciej edycji projektu „Kwiat Dojrzałości” rozpoczną się w drugiej połowie marca 2025. Poszukiwania nowych „Kwiatów” odbędą się w trzech miastach w Polsce w tym na pewno w Warszawie w Arche Hotel Krakowska.
„Mam ogromną nadzieję, że w eliminacjach do edycji 2025 wezmą udział panie z Podlasia.
W szczególności liczę na mieszkanki Łomży. Wiem, że w naszym mieście powstaje wiele ciekawych inicjatyw warto więc o nich mówić i dzielić się nimi” – podsumowuje Anna Kurządkowska-Kosińska.
Informacje o projekcie „Kwiat Dojrzałości”:
Konto IG: @kwiat_dojrzalosci