Projekt podlaska Dolina Rolnicza 4.0 ruszył. Za nami pierwszy akcent czyli konferencja naukowa „Ekosystem Dolina Rolnicza 4.0 w rozwoju województwa podlaskiego” organizowana w Pałacu Branickich w Białymstoku.
Partnerem Strategicznym było Województwo Podlaskie, a uroczystego otwarcia imprezy dokonał doktor Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego oraz prof. dr hab. Adrian Chabowski, prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Gościem honorowym był profesor Anastase Shyaka ambasador Rwandy w Polsce. Najważniejsze tematy, które się pojawiły to analizy budowy ekosystemu innowacji na Podlasiu, przyszłość i rozwój żywności funkcjonalnej, a także działania w kierunku rozwoju inteligentnych specjalizacji i innowacji w rolnictwie. Wykłady prowadziło 8 profesorów (Anatol Panasiuk, Wojciech Miltyk, Katarzyna Socha, Maciej Perkowski, Bożena Łozowiecka, Tomasz Srogosz, Edyta Adamska-Patruno, Mariusz Gryko) i eksperci w zakresie rozwoju ekosystemów innowacji (dr Adam Ławicki, radca prawny Andrzej Pancewicz, Emilia Malinowska, Przemysław Sarosiek). Wykładowcy reprezentowali głównie dwie uczelnie: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Uniwersytet w Białymstoku, ale także Krakowską Akademię im. Frycza Modrzewskiego oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy.
– Nasze województwo rolnictwem stoi i z niego słynie. Nie wyobrażam sobie, abyśmy mogli zrealizować ideę Doliny Rolniczej 4.0 gdziekolwiek indziej niż tu w Województwie Podlaskim. Do tej pory odbył się szereg spotkań i konferencji, podczas których ustalaliśmy, jak mógłby ten projekt wyglądać. Można mówić o pewnych rzeczach, można też marzyć, ale potem trzeba wdrożyć to w życie. Był już czas na dyskusję. Teraz trzeba działać – mówił marszałek Artur Kosicki.
Bardzo ciekawy wykład na temat ekosystemów innowacji zaprezentował doktor Adam Ławicki, pomysłodawca idei podlaskiej Doliny Rolniczej.
– Ekosystem innowacji to przede wszystkim współpraca między różnymi podmiotami, która samoistnie pojawia się bardzo rzadko. Ale kiedy się pojawia to gospodarka w takim miejscu ma szansę ruszyć bardzo dynamicznie. Po drodze do powodzenia jest wiele zagrożeń i problemów.
Dlatego inicjatywa takiej współpracy i rozwiązywanie tych problemów i zagrożeń to zadania dla operatora systemu, który musi zadbać o to, żeby Ekosystem ruszył, a potem pilnować jego działania – mówił Adam Ławicki.
Podlaska Dolina Rolnicza
O ważnej roli żywności funkcjonalnej jako flagowego projektu Doliny Rolniczej mówili doświadczeni lekarze jak profesor Anatol Panasiuk, dr hab. Mariusz Gryko, którzy wskazywali na to, że żywność funkcjonalna może mieć ogromne znaczenie w leczeniu chorób, a zwłaszcza w ich zapobieganiu. Z kolei farmaceuci profesorowie Wojciech Miltyk, Katarzyna Socha i Edyta Adamska-Patruno wskazywali na to jak ważne są badania, ich koordynacja i finansowanie oraz rzetelność. Wskazywali, że reklama i promocja żywności funkcjonalnej jako alternatywy dla żywienia może mieć wielkie znaczenie dla producentów żywności, placówek medycznych i konsumentów. Profesor Bożena Łozowiecka ostrzegała jak wiele jest szkodliwych pestycydów i substancji w żywności obecnie dostępnej na rynku. Podkreśliła, że koordynacja i sfinansowanie badań dla rolników produkujących żywność może być świetnym rozwiązaniem. Wskazała też, że koszty tych badań czasem przerastają możliwości producentów, a za mała liczba przebadanych zbóż, owoców i warzyw sprawia, że naprawdę dobrzy producenci zdrowej żywności są w gorszej sytuacji niż ci, którzy wybierają drogę na skróty i niewłaściwie stosują środki chemiczne w uprawach. Prawnicy: profesorowie Maciej Perkowski oraz Tomasz Srogosz wskazywali, że ważnym tematem jest wprowadzenie dobrych rozwiązań certyfikacji i zasad badań żywności funkcjonalnej. Wskazywali jak ważne są badania interdyscyplinarne z udziałem medycyny, farmacji, biologii, chemii i prawa, które stworzą jasne i rzetelne sposoby na badanie i promocję dobrej żywności. Z kolei mecenas Andrzej Pancewicz wskazywał w jaki sposób zbudować ramy prawne dla sprawnie działającego regionalnego systemu innowacji podając praktyczne przykłady tworzenia klastrów i współpracy przedsiębiorców. Wskazał też jak włączyć w ten system placówki naukowo-badawcze i organy publiczne. Dolina Rolnicza 4.0 ma już własną stronę internetową: https://dolina-rolnicza.pl oraz profile na mediach społecznościowych (film podsumowujący konferencję:
https://www.facebook.com/profile.php?id=61556719740435).
Już niebawem opracowane materiały z konferencji prasowych będą prezentowane na stronie i kanale YouTube ekosystemu.