Politechnika Białostocka rozpoczyna komercjalizację pomysłu uczennic III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku na ochronę rodzimych gatunków roślinności Białowieskiego Parku Narodowego. Trójstronna umowa będąca efektem konkursu „Wschodzący Innowatorzy” zostanie podpisana 27 lutego 2024 roku o godz. 11 w Rektoracie Uczelni.
Pierwsza taka umowa w Podlaskiem jest efektem konkursu „Wschodzący Innowatorzy” organizowanego w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia. Politechnika Białostocka zadania techniczne od firm i instytucji w regionie postawiła uczniom szkół ponadpodstawowych w Podlaskiem. Spośród 17 zgłoszonych zadań praktycznych – 8 otrzymało zielone światło do realizacji w kolejnym etapie konkursu przez zespoły z Białegostoku i Łap.
Wśród finalistów znalazł się projekt Mai Kalickiej i Karoliny Fiedorczuk – uczennic III Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku. Pod opieką Izabelli Kondraciuk uczennice podjęły się „Opracowania koncepcji maszyny do usuwania nasion roślin z dolnej części spodni i podeszwy butów”, o które wnioskował Białowieski Park Narodowy.
Politechnika Białostocka rozpoczyna komercjalizację pomysłu uczennic na ochronę roślinności Białowieskiego Parku Narodowego
Białowieski Park Narodowy chroni najlepiej na niżu europejskim las o cechach pierwotnych. Zarówno udostępnienie turystyczne, jak i ruch naukowców, naraża ten teren na zawlekanie gatunków roślin, które są obce geograficznie, a przez swoją inwazyjność zagrażają rodzimym gatunkom. Stąd zgłoszenie zapotrzebowania na maszynę do konkursu „Wschodzący Innowatorzy”.
Maszyna pod nazwą Interceler zaproponowana przez uczennice ma zostać skomercjalizowana przez spółkę celową Politechniki Białostockiej – Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej Sp. z o.o. we współpracy z III Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku oraz Białowieskim Parkiem Narodowym.
Innowacyjność konstrukcji polega na tym, że jest zbudowana w postaci przejścia, aby cały proces czyszczenia butów i nogawek był płynny i szybki, a w dodatku poruszany siłą ludzkich mięśni – bez użycia energii elektrycznej.
Źródło: PB
Podpisanie umowy o współpracy trójstronnej pomiędzy Politechniką Białostocką, III Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku i Białowieskim parkiem Narodowym w celu komercjalizacji urządzenia Interceler opracowanego w ramach Konkursu „Wschodzący innowatorzy”