Politechnika Białostocka podpisała porozumienie o współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencją Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności na rzecz wspierania podlaskich innowacji poprzez program Erasmus+.
Dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej podpisała porozumienie o współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencją Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności wraz z przedstawicielami czterech podlaskich uczelni.
Istotą porozumienia jest współpraca, poprzez zlokalizowane w Politechnice Białostockiej Centrum InnHub, z podlaskimi uczelniami, ale nie tylko. Beneficjentów może być więcej. Dzięki utworzeniu na terenie kampusu Politechniki Białostockiej Centrum Innowacji Programu Erasmus+ InnHub Białystok, mieszkańcy Białegostoku oraz województwa podlaskiego będą mogli skorzystać z innowacyjnych projektów edukacyjnych z wykorzystaniem środków pieniężnych z programu Erasmus+.
– Centrum Innowacji Programu Erasmus+ InnHUB Białystok w Politechnice Białostockiej to ośrodek Agencji Narodowej Programu Erasmus+ na terenie Podlasia, służący również innym uczelniom z naszego regionu – wyjaśnia ideę porozumienia dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Będziemy jeszcze bliżej współpracować z czterema uczelniami w regionie, tymi, które najbardziej są aktywne w programie Erasmus+. Będziemy rozwijać nasze pomysły na program Erasmus, wymieniać się wartościowymi kontaktami i dobrymi praktykami, a także dzielić naszym wieloletnim doświadczeniem w zakresie realizacji różnego typu projektów Erasmus+
Politechnika Białostocka wspiera innowacje poprzez program Erasmus+
Do porozumienia przystąpiło 5 uczelni podlaskich: Politechnika Białostocka, Akademia Łomżyńska, Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet w Białymstoku.
– Każdy z ośmiu InnHUBÓW działających w Polsce zlokalizowany jest w wyższej uczelni, ponieważ są one wiodącym elementem w ramach Erasmus+. – tłumaczy Mirosław Marczewski, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. – Wspólnie z uczelniami na Podlasiu będziemy realizować ideę edukacji przez całe życie.
Oferta jest skierowana do uczniów szkół, studentów, nauczycieli, naukowców, a także przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych, pracodawców oraz właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw. Na projekty w zakresie kształcenia w nowej edycji programu (2021-2027) przeznaczono 26 mld euro!
W spotkaniu informacyjnym, które odbyło się 17 stycznia 2025 w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej dotyczącym wspierania podlaskich innowacji poprzez program Erasmus+ wzięło udział ponad 130 osób. Byli wśród nich m.in. przedstawiciele firm, samorządów, szkół, organizacji sportowych i pozarządowych.
Osoby zainteresowane uzyskaniem dofinansowania w ramach programu Erasmus+ na projekty edukacyjne mogą umówić się na indywidualne konsultacje z Katarzyną Kochaniak, ekspertem z Biura ds. Współpracy z Regionami, Centrum Innowacji Erasmus+ w Białymstoku, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji mailowo: katarzyna.kochaniak@frse.org.pl lub telefonie: 505 432 081
Centrum Innowacji Programu Erasmus+ InnHUB Białystok działa na terenie kampusu Politechniki Białostockiej, budynek Centrum Nowoczesnego Kształcenia, ul. Zwierzyniecka 16, Białystok, I piętro, pokój 9.
Więcej informacji: https://pb.edu.pl/i/ayd7
fot. Dariusz Piekut Politechnika Białostocka