Zawody w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych odbędą się jednocześnie w Gdańsku, Kielcach, Lublinie, Warszawie i Wrocławiu
Ponad 90 uczestników, w grupach wiekowych młodzików, juniorów, licealistów i dorosłych, wystartuje w VII Memoriale Urszuli Marciniak. Te nietypowe zawody w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych odbędą się w Politechnice Białostockiej po raz pierwszy. Natomiast równolegle z białostockimi finałami odbędą się zawody w Gdańsku, Kielcach, Lublinie, Warszawie i Wrocławiu.
W sobotnich zmaganiach spotkają się uczestnicy, którzy już przeszli eliminacje szkolne i kwalifikacje indywidualne. Ta cześć zawodów trwała od stycznia do lutego. 25 marca spotka się więc grono najlepszych uczniów i dorosłych, wyspecjalizowanych w rozwiązywaniu zagadek logicznych. Zwycięzcy kategorii „licealiści” i „dorośli” (po porównaniu wyników we wszystkich regionach) zdobędą „dziką kartę” i będą mogli wystartować w Mistrzostwach Polski w Łamigłówkach organizowanych przez Fundację Rozwoju Matematyki Rekreacyjnej Sfinks, a jeśli im się powiedzie to nawet w Mistrzostwach Świata w Łamigłówkach organizowanych przez World Puzzle Federation.
To już 7. edycja zawodów, które są formą upamiętnienia i kontynuowania dzieła Urszuli Marciniak (1977 – 2016), czyli popularyzowania logicznego myślenia oraz podnoszenia kultury matematycznej Polaków. Urszula Marciniak była matematyczką, której pasją stały się zagadki, łamigłówki, puzzle, rebusy i gry planszowe wymyślane dla innych. Była założycielką wydawnictwo Logi, w którym rozpoczęła cykliczne wydawanie zeszytów z obrazkami logicznymi.
Organizatorem zawodów w Białymstoku jest Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM działające przy Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej we współpracy z wydawnictwem Logi oraz Fundacją Matematyków Wrocławskich. Finał rozgrywany jest w sobotę przypadającą w tygodniu rocznicy urodzin Urszuli Marciniak. Udział w Memoriale jest bezpłatny i otwarty.
VII Memoriał Urszuli Marciniak w Politechnice Białostockiej
Aula I na Wydziale Elektrycznym, ul. Wiejska 45 D
25 marca w godz. 10-15
Przebieg finału:
10:00 – 10:45 – I runda finałowa (Aula I)
11:00 – 11:45 – II runda finałowa (Aula I)
12:00 – 12:45 – III runda finałowa (Aula I)
13:00-13:45 – wykład popularnonaukowy (Aula I)
14:00-14:45 – Wielki Finał (Aula I)
15:00 – ogłoszenie wyników i rozdanie nagród (Aula I)
Źródło: Politechnika Białostocka