Recykling betonu, projekt galerii sztuki, koncepcja ortezy rehabilitacyjnej dłoni i przedramienia, robot pielęgniarski – to tylko kilka tematów prac młodych naukowców zaprezentowanych podczas 1. edycji międzynarodowej konferencji na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, która odbyła się w dniach 4-6 września 2024 r. w formule hybrydowej.
1st International Young Researchers Conference: Ideas, Research, Training to spotkanie młodych naukowców, doktorantów, studentów. Wydarzenie zorganizował Samorząd Doktorantów Politechniki Białostockiej oraz Porozumienie Doktorantów Uczelni Technicznych.
3 dni spotkań, 17 prezentacji, 3 sesje referatowe, 1 sesja plakatowa, 2 szkolenia, a nawet gra miejska. Uczestnicy reprezentujący głównie polskie uczelnie wyższe przedstawili wyniki swoich badań realizowanych w ramach prac inżynierskich, magisterskich oraz rozpraw doktorskich. Przybliżyli nam niezwykle zróżnicowane zagadnienia z wielu dziedzin, począwszy od efektywności energetycznej, zrównoważonego rozwoju uniwersytetów, rozwiązań dla osób niedowidzących, skończywszy na budownictwie ekologicznym. Wszystkie projekty łączył techniczny, ale przede wszystkim praktyczny wymiar.
Prace młodych naukowców – praktyczny wymiar innowacji! Podsumowujemy 1st International Young Researchers Conference!
Międzynarodowa konferencja odbyła się w Politechnice Białostockiej
– Obszary badawcze poruszane przez doktorantów Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej dotyczą zarówno przemysłu, budownictwa, inżynierii biomedycznej i wielu innych zastosowań, w których technologia pomaga nam w codziennym życiu – wyjaśnia mgr inż. Adriana Dowbysz z Samorządu Doktorantów Politechniki Białostockiej, sekretarz Zarządu Porozumienia Doktorantów Uczelni Technicznych i jednocześnie doktorantka na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku.
Podczas interdyscyplinarnego spotkania na uczelni swoje referaty wygłosiło 15 doktorantów z Politechniki Białostockiej, wystąpili też badacze z Politechniki Śląskiej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Rzeszowskiej oraz z Technical University of Kosice na Słowacji. Wystąpienia naukowe rozpoczęły się 5 września.
– Chcę przedstawić innym uczestnikom konferencji rozwiązania, jak możemy ograniczyć emisję dwutlenku węgla i zaproponować nowe technologie w budownictwie, a mianowicie betony polimerowe, do których produkcji nie używamy cementu. Jest to alternatywa dla budownictwa i dążymy do tego, żeby takie betony wprowadzić do branży przemysłu budownictwa – wyjaśniał Krzysztof Duch z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, który zaprezentował pracę badawczą pt. “Proekologiczne rozwiązania w budownictwie o niskiej emisyjności CO2”.
.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz uczelni, wydziału, Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej, studenci, a także Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku – Tomasz Klim.
Przedsięwzięcie pozwoliło uczestnikom podzielić się rezultatami swojej pracy badawczej, wymienić informacjami z pozostałymi ludźmi nauki, a także nawiązać kontakty badawcze i biznesowe w celu przyszłej współpracy. Dodatkową wartością spotkania była możliwość poznania profesorów z komitetu naukowego (pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Michała Kucieja, Dziekana Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej), którzy podczas sesji referatowych udzielali merytorycznych opinii i wskazówek, co pozwoli tym, którzy stawiają pierwsze kroki w działalności badawczej, ukierunkować swoje wysiłki i rozwinąć badania naukowe.
Młodzi naukowcy wzięli też udział w dwóch szkoleniach z umiejętności miękkich prowadzonych przez ekspertów uczelni. Podczas zakończenia konferencji wręczono nagrody 4 autorom najlepszych referatów. Dwóch autorów to doktoranci z Politechniki Białostockiej –Arkadiusz Bożko z Wydziału Mechanicznego oraz Maciej Kozłowski z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku.
Młode osoby zainteresowane karierą naukową mogą stawiać swoje pierwsze kroki pod okiem wysoko wykwalifikowanej w Szkole Doktorskiej Politechniki Białostockiej, która w sposób interdyscyplinarny przygotowuje doktorantów do rozwoju naukowego. Kształcenie odbywa się w języku polskim oraz angielskim i trwa 4 lata (8 semestrów).
Organizatorzy konferencji: Samorząd Doktorantów Politechniki Białostockiej oraz Porozumienie Doktorantów Uczelni Technicznych.
Honorowy Patronat: Rektor Politechniki Białostockiej, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Prezydent Miasta Białegostoku.
Partnerzy: Fundacja na Rzecz Rozwoju Politechniki Białostockiej, Uniwersytecka Rada Samorządu Doktorantów Politechniki Śląskiej.
Strona wydarzenia: https://pb.edu.pl/irt/
Więcej: https://pb.edu.pl/i/f5kn