Dr hab. Janina Piekutin, prof. PB została wiceprzewodniczącą Komisji Nauk Chemicznych i Fizycznych Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie. Nowe władze Komisji na kadencję 2023-2026 zostały wyłonione podczas wyborów 7 marca 2023 r. i powołane decyzją prezesa Oddziału PAN prof. dr hab. Andrzej Ciereszko, czł. koresp. PAN z dnia 24 maja 2023 r.
– Cieszę się z podjęcia współpracy z Oddziałem PAN w Olsztynie, ponieważ jest to wspaniała okazja do skonsolidowania działań białostockiego i olsztyńskiego środowiska chemików. Mamy już świetne przykłady tej współpracy w postaci organizacji krajowej konferencji „Current Environmental Issues” w roku 2019 i 2021. To przedsięwzięcie na pewno będziemy chcieli kontynuować, jak i podejmować kolejne ciekawe inicjatywy sprzyjające wymianie doświadczeń, promocji młodych naukowców oraz rozwojowi naszej dyscypliny – mówi dr hab. Janina Piekutin, prof. PB.
Gratulujemy wyboru i życzymy satysfakcji w kierowania pracami Komisji!
Dr hab. Janina Piekutin, prof. PB jest pracownikiem naukowo-badawczym w Katedrze Technologii w Inżynierii Środowiska na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Z uczelnią związana jest od 1995 roku. W 2017 roku, na podstawie rozprawy pt. „Zastosowanie wybranych procesów do usuwania węglowodorów ropopochodnych z wody” uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauki techniczne, w dyscyplinie inżynieria środowiska w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. Jej zainteresowania badawcze obejmują zagadnienia chemiczne oraz procesy oczyszczania i uzdatniania wody związkami organicznymi i nieorganicznymi metodami membranowymi. Dr hab. Janina Piekutin, prof. PB jest autorką, bądź współautorką 76 publikacji naukowych 2 monografii oraz redaktorką 29 książek.
Zadaniem Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie jest integrowanie życia naukowego i kulturalnego w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim, wspieranie badań naukowych o istotnym znaczeniu dla gospodarki i kultury narodowej oraz upowszechnianie ich wyników, współpraca z organami władzy i administracji państwowej, samorządowej, organizacjami społecznymi i środowiskiem naukowym, a także reprezentowanie tego środowiska przed centralnymi organami Polskiej Akademii Nauk.
Sprawdź skład Komisji Nauk Chemicznych i Fizycznych Oddziału PAN w Olsztynie w kadencji 2023-2026 –
Zdjęcia: fot. Dariusz Piekut/Politechnika Białostocka