Ustawa o Krajowej Sieci Kardiologicznej oraz Krajowa Sieć Onkologiczna to główne tematy spotkania, które odbyło się w poniedziałek, 24.03. W rozmowach delegacji Departamentu Opieki Koordynowanej Ministerstwa Zdrowia z dyrektorami szpitali uczestniczyli również marszałek Łukasz Prokorym i wicemarszałek Wiesława Burnos.
Wiesława Burnos, która w zarządzie województwa jest odpowiedzialna m.in. za obszar zdrowia, zaznaczyła, że spotkanie z przedstawicielami ministerstwa ma dostarczyć bieżących informacji w działaniach resortu zdrowia.
A jak podkreślał dyrektor Departamentu Opieki Koordynowanej MZ Konrad Korbiński, w ministerstwie dzieje się dużo. Szerzej mówił o Krajowej Sieci Kardiologicznej.
– To jest to, co za chwilę ma być wprowadzane i jest pewnym novum, jeśli chodzi o organizację opieki kardiologicznej – informował dyrektor Korbiński.
Krajowa Sieć Kardiologiczna (KSK) to efekt pilotażu przeprowadzonego w latach 2021-2024. Niebawem obejmie cały system. Program jest skierowany do pacjentów z chorobami układu krążenia, takimi jak niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu i przewodzenia oraz wady zastawkowe serca. Celem jest przyspieszenie i uproszczenie diagnostyki oraz zapewnienie ciągłości opieki kardiologicznej od etapu diagnostyki do rehabilitacji.
Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia w urzędzie marszałkowskim
Wszystkie szpitale i poradnie będą działać według tych samych zasad i standardów, a przebieg leczenia każdego pacjenta będzie monitorowany. To pozwoli szybciej wykrywać problemy, poprawiać jakość opieki i skuteczność leczenia. Lepsza koordynacja i współpraca między lekarzami zapewni też większe bezpieczeństwo pacjentów.
W sieci znajdą się ośrodki, które specjalizują się w diagnostyce i leczeniu chorób serca. KSK będzie podzielona na trzy poziomy ośrodków kardiologicznych – w zależności od zakresu opieki. Pierwszy poziom (OK I) to podstawowa diagnostyka i leczenie, poziom drugi (OK II) oznacza leczenie bardziej zaawansowane, a najwyższy poziom (OK III) obejmie najbardziej skomplikowane zabiegi w tym kardiochirurgię.
W każdym z ośrodków będzie koordynator opieki kardiologicznej – osoba, która pomoże pacjentowi przejść przez wszystkie etapy leczenia. KSK zakłada też wprowadzenie elektronicznej karty opieki kardiologicznej (e-KOK). Umożliwi ona zebranie i przetwarzanie danych dotyczących opieki medycznej oraz monitorowanie sytuacji zdrowotnej czy jakości opieki.
Ważne jest, że jednostki służby zdrowia, które wejdą do sieci, będą miały możliwość ubieganie się o finansowanie niektórych inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Jak poinformował Konrad Korbiński, rządowy projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej jest po pierwszym czytaniu w Sejmie. Teraz zajmuje się nim komisja zdrowia.
Podczas spotkania rozmawiano też o Krajowej Sieci Onkologicznej. Głównym założeniem sieci jest koordynacja opieki nad chorymi i tu także system stawia na koordynatorów, którzy mają m.in. usprawnić opiekę nad pacjentem onkologicznym. Celem jest umożliwienie dostępu do jednakowych standardów leczenia, niezależnie od miejsca zamieszkania.
Szpitale podzielono również na trzy poziomy w zależności od zakresu opieki. I tak będą Skoordynowane Ośrodki Leczenia Onkologicznego (SOLO) I, II i III stopnia. W Podlaskiem najwyższy poziom leczenia ma Białostockie Centrum Onkologii, które jest też koordynatorem sieci w województwie. Drugi poziom otrzymały: Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Trzeci poziom to szpitale wojewódzkie: w Łomży, Suwałkach i w Białymstoku oraz powiatowe: w Wysokiem Mazowieckiem i Bielsku Podlaskim.
System rusza już w kwietniu.
W poniedziałkowym spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele wojewody podlaskiego, Narodowego Funduszu Zdrowia, dyrektorzy departamentów zdrowia urzędu marszałkowskiego.
Źródło/Fot.: Województwo Podlaski